SON DAKİKA

ŞİİRLE YAŞAMAK-YIKILMADI ŞEHİDİM

18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümünü kutluyoruz. Şu zamanlarda Çanakkale Zaferini daha iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum. Bildiğimiz tarihi ve gerçek öyküleri hatırlatmak bir parantez açmak istiyorum zihninizde…

Yıl 1915 1. Dünya Savaşı başlamış ne gariptir ki biz de bu savaşın içine çekilmiştik.  Almanya ile birlikte İngiltere, Rusya ve Fransa gibi ülkelere savaş açtık.  Almanya Rusya'ya saldırıyor ve Rusya çok zor durumda kalmıştı. Bunun üzerine İngiltere  büyük bir donanma hazırlayarak Çanakkale'den geçip hep Osmanlı'yı bitirecekler hem de  bu vesileyle Rusya'ya yardımda gitmiş olacaktı. Ancak istenenler olmamış Çanakkale Müttefik ordularının hayalleri Çanakkale kıyısında denizde boğulmuştu. 18 Marttaki deniz hücumu Nusret mayın gemisi ve Seyit onbaşı gibi neferlerin göğsünde erimiş maalesef ikindi çayını İstanbul'da  içmek isteyenler boğazlarından kan ve irin geçmiştir. Ardından 25 nisandan itibaren başlayacak kara savaşlarında yine hüsrana uğrayacaklar ve geldikleri gibi gideceklerdi.

Çanakkale Savaşlarında birkaç şeyi dikkatinize çekmek istiyorum:
*Çanakkale islami birliğin ifadesiydi Şam'dan Basra'dan , Bağdat'tan , Mardin'den, Hakkari'den , Musul'dan , Kerkük'den ve bir çok Osmanlı beldesinden kürt , arap , acem, çerkez , laz vb. tüm millet koşmuş gelmiş vatan savunması için canını feda etmiştir.

*Ülkemizin zamanındaki   en kıymetli üniversite ve hatta lise gençleri hepsi bu savaşta şehid olmuştur. Örneğin 1915 yılında Birçok lisenin kayıtlarına bakıldığında o yıl ki öğrencilerin hepsinin Çanakkale'ye gittikleri ve o savaşta şehid düştükleri görülmektedir. Ayrıca Hey onbeşli türküsü boşuna söylenmemiştir.

Sözlerimin sonunda sözün özünü şiire bırakmadan önce Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaşı ile ilgili sözlerini hatırlatmak isterim:"Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir.

Emin olmalısınız ki,
Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."
İşte bu yüksek ruh , Çanakkale'de yedi düvele karşı savaşıp boyun eğmeyen bu millet Çanakkale ruhunu ilelebet muhafaza edecektir. Bu ruh iman ve inancında saklıdır.


YIKILMADI ŞEHİDİM
Yıkılmadı şehidim ,
Öldüğünde bayrak yukarda ,
Vücudu toprak altında ,
Ezdirmedi bayrağını ,
Ezdirmeyecek.
Çanakkale ruhunu,
Eller bitiremeyecek.
Bir asır değil ,
Bin asır geçse de ,
Çanakkale Destanı unutulmayacak.


Bir Şehit, elinde tüfeği ,
Öyle yürüdü Mevla'sına ,
Bırakmadı silahını ,
Bırakmayacak.
Çanakkale ruhunu ,
Eller bitiremeyecek.
Bir asır değil ,
Bin asır geçse de, ,
Çanakkale Destanı unutulmayacak.


Seyit Onbaşı, kaldırdı gülleyi yerinden ,
250 okka değil,  tüy oldu göğsünden ,
Namluya kadar, attı
Çelikten canavarın göğsüne,
Geçirmedi canavarı ,
Geçirmeyecek.
Çanakkale ruhunu ,
Eller bitirmeyecek.
Bir asır değil ,
Bin asır geçse de ,
Çanakkale Destanı unutulmayacak.


Söyle Ahmet sözünü ,
Bulamadın mı sözün özünü?
Arıburnu'ndan, Gelibolu'ya
Şehitleryazmış, sözün özünü
Kanıyla yazmış,  Çanakkale sırtlarına
Çanakkale geçilmez, geçilmeyecek
Çanakkale ruhunu ,
Eller bitirmeyecek.
Bir asır değil ,
Bin asır geçse de ,
Çanakkale Destanı unutulmayacak.