SON DAKİKA

Tarım İşçilerine Yüzde 12.5 Zam Yapıldı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandığını ve işçilere yapılan zammı açıkladı.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi törenine katıldı.

Yapılan çalışma çerçevesinde, 2017, 2018, 2019 yıllarını kapsayan ve yaklaşık 5 bin personeli ilgilendiren bir sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlandığını bildiren Bakan Çelik; "Yapılan sözleşmede, personel ücretlerine ortalama yüzde 12,5 zam yapılmış bulunmaktadır. Farklı taban ücretlerinin 2018 yılında eşitlenmesi noktasında da bu sözleşmede önemli bir adım atılmış bulunuyor. Bugün itibarıyla bin 859 lira olan taban aylığı 2 bin 30 liraya, bin 718 lira olan taban aylığı ise bin 960 liraya çıkarılmış bulunuyor. 2018 yılında da taban aylığı farklılığı, ortadan kalkmış olacak. Sözleşmenin kooperatifimize toplam maliyeti, 62 milyon lira civarındadır." açıklamasında bulundu.

Gübre ve yemde indirim yapıldı

Bakan Çelik Tarım Kredi`de yaşanan değişimlere dikkat çekerek; "Bu değişimlerin başında şirket birleştirmelerini gerçekleştirdik, 8 şirketi kapattık. Daha fonksiyonel olması adına, atılan adımların doğru olduğu inancındayız. Maliyetlerde de ciddi önemli ve olumlu yansımalar oldu. Bugün itibarıyla Tarım Kredi Kooperatiflerinin 12 şirketi bulunmaktadır ve çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmektedir." dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, piyasada gübre ve yemde regülasyon açısından önemli işlevlerinin olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, gübrede yüzde 35`lere, yemde yüzde 20`lere varan indirim gerçekleştirdiklerini aktardı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, finansman kullanımında faiz oranlarının yüksek olmasına olumsuz bakan Bakan Çelik; "Esnafımız yüzde 5 civarında faizle kredi kullanırken, çiftçi kardeşlerimizin yüzde 9`larda faizle finansman temin etmeleri bir adaletsizliği de ortaya koyuyor. Bu konuda Ziraat Bankası ile görüşmelerimiz devam ediyor, çiftçi esnaf çifte standardının ortadan kaldırılması gerektiği inancındayız. Ama Tarım Kredi Kooperatifimiz, kendi bünyesindeki üreticilerine finansman kullandırma noktasında yüzde 1 ile 4 arasında bir indirim gerçekleştirdi." diye konuştu.