SON DAKİKA

`Tetik Parmak Sendromu` Çağın Hastalığı Oldu


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Dinedurga, önümüzdeki 10 yıl içinde çocuklarda ve masa başında çok zaman geçirenlerde "Tetik parmak" ve eklem rahatsızlıklarının daha sık görüleceğini söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Dinedurga, Türkiye`de teknolojik aletleri kullanma yaşı 2`ye kadar inerken bunun ne gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Çocuklar ve gençlerin cep telefonu, tablet ve bilgisayar ile çok fazla zaman geçirdiğine dikkat çeken Dinedurga bunun sonucunda `Tetik parmak` olarak adlandırılan rahatsızlığın meydana gelebildiğini, bu duruma da parmakları hareket ettiren kas tendonlarının takılmasının sebep olduğunu belirtti.

Dr. Dinedurga; "Bu rahatsızlık, elini sıklıkla kullananlarda daha çok oluyor. Bir anlamda aşırı kullanım rahatsızlığı. Sabahları daha çok tutukluk oluyor. Kişi parmağını büküyor ama açamıyor ya da parmaklar zorlanarak, tetiğin düşmesi gibi açılıyor. Bu rahatsızlık bütün parmakları da tutabiliyor." diye konuştu.

Dinedurga ayrıca şunları ekledi; "Tetik parmak rahatsızlığına daha çok yetişkinlerde rastlıyoruz. Ev hanımlarında çok görülüyor. Çocukların ise pek rahatsızlığı olmuyor. Çocuklarda bazen doğuştan olanı var. 1 yaşlarında fark edilen hastalar da olabiliyor. Böyle bir durumda erken yaşta ameliyat gerekiyor. Geç müdahale olursa parmak kısa kalabiliyor ya da kemik eğri büyüyebiliyor, ama genellikle fark ediliyor. Masa başında çok zaman geçirme, bilgisayar ya da tabletin fazla kullanılması da bu rahatsızlığa neden olabilir. Özellikle teknolojideki gelişim çok hızlı. Önümüzdeki 10 yıl içinde bu tarz rahatsızlıkları daha çok görebiliriz."