SON DAKİKA

Tire`deki Bedestende Restorasyon Tamamlandı


Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, restorasyonu tamamlanan Bedesten 'de Tire Belediyesi Web TV'ye konuştu.

Başkan Çiçek ilk olarak Bedesten`in proje aşamasından bitimine değin geçen sürede yapılanları aktararak; '' Atalarımız 15. Yüzyılda bu eseri yapmış bizlere emanet etmiş biz de bu emaneti gelecek nesillere taşımak için burayı restore ettik. Bir önceki valimiz Sayın Mustafa Toprak, sağ olsun bize her konuda destek oldu, şimdiki valimiz Sayın Erol Ayyıldız aynı şekilde bize destek olmaya devam ediyor. Biz önce proje ihalesine çıktık, ihale tamamlanıp firmaya işi teslim ettikten sonra her gün yapılan işleri incelemek için buraya geldim. Sonradan yapılmış tarihi yapıyla iç içe geçmiş bulunan ne varsa kamulaştırıp yıktık. Eskiden bu hanın bir kapısı vardı. Aslına uygun hale getirdikten sonra yeni yeni kapıları meydana çıktı. Bedesten önünde bulunan ve burayı gölgeleyen 3 dükkân vardı belediye olarak bunları da kamulaştırıp yıktık ve Bedesten 'in yol tarafından görünmesini sağladık. Şimdi çevre düzenlemeleri devam ediyor. Dükkan sahiplerine anahtarları teslim etmeye başladık burada sadece bizim izin verdiğimiz şekilde ticari faaliyette bulunabilecekler." diye konuştu.
15. yüzyılda yaptırılan Bedesten 'in yıllarca ihmal edildiğini ve atıl bir vaziyette olduğunu ifade eden Başkan Çiçek; ''İlçemizdeki tarihi yapıları bir bir ayağa kaldırmaya devam ediyoruz.'' dedi.

Başkan Çiçek Tire`deki tarihi yapıların bakım ve onarım çalışmalarının süreceğini dile getirerek; "Sırada Bedesten etrafında bulunan yapılar var. Bedesten'i bir merkez olarak düşünecek olursak, üst tarafında Ali Efe Hanı, doğu tarafında Gazazhane Camii ve Yeni Cami var. Eskiden cami görevlilerin geçimi, cami vakfı tarafından cami etrafında yapılan dükkan gelirleri ile sağlanırdı. Ama artık imamlarımız, müezzinlerimiz devletten maaş alıyor, böyle yapılara daha doğrusu camilerimizle iç içe geçmiş yapılara ihtiyacımız yok. Buralarda da gerekli girişimleri yaparak bu iki camimiz ve Bedesten'i içine alan güzel bir meydan çalışması yapmak istiyoruz. Bu çalışmalar sayesinde çarşımız ayağa kalkacak, ilçemize daha çok ziyaretçi gelecektir.'' değerlendirmesinde bulundu.