SON DAKİKA

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı İzmir`deydi


Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ege Üniversitesi'ne konuk oldu.

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Tarih Şuuru Söyleşisi" ile Ege Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Türkiye`de tarihin bilinmediğini söyleyen, televizyonlarda yakın tarihle ilgili konuşmaları eleştiren Prof. Dr. Ortaylı; "Tarih okumamış ve  tarih terminolojisiyle alakası olmayan insanlar televizyonlarda program yapıyor. Televizyon kanallarında da bunlarla ilgili  ciddi denetimlerin yapılması lazım. Denetim sadece televizyonların pornografi yapıp yapmadıklarıyla ilgili değil, dille de ilgili olmalı." diye konuştu.

Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü; "Tarih roman yazar gibi yazılmaz. 3 bin tirajlı gazetelerin oturup tarih yapmaya çalışmaları hazin bir olaydır. Zaten onların iyi tarihçi olmadığı şivelerinden belli. Kendilerine göre şiveleri var, belli ki tarih okumamışlar. Maalesef televizyon her memlekette kitlelere doğru dili, konuşmayı öğreten bir araç olduğu halde üstteki televizyonlar Türkçe'yi bozmak gibi çok ciddi bir fonksiyonla gelmişlerdir."

Tarihi dizilerin tarih bilinci var mı?

Ortaylı; " Dizilerde padişah giderken arkadan çavuş bağırıyor. Böyle bir şey olamaz. Sarayda protokol bellidir, kim ne zaman nerede bulunur, nasıl girer çıkar. Bunların hepsi bilinen şeyler ama tarihi okumuyorlar ve okumadıkları gibi sormuyorlar. Yine de genelde tarihi filmlerde iyileşme var. Tarih yazarken hassas noktaları çok iyi şekilde belirtmek zorundasınız. Bilhassa yakın tarihin olaylarında hakikat olmayan noktaları yayarsanız iş tersine döner." diyerek tarihi dizilerde tarih bilincinin zayıf olduğunu belirtti.