SON DAKİKA

Yanlış Yapılan Spor Kalbe Zararlı


Kardiyoloji Uzmanı Dr. Efe Edem, uygunsuz yapılan spor aktivitelerinin kalbi yorabileceğini belirterek spora başlayacak kişilere kalp muayenesi önerisinde bulundu.

Dünyada en fazla ölüm sebebi olarak ilk sırayı kalp ve damar hastalıkları alırken yanlış ve ağır yapılan sporun neden olduğu kalp krizi sayısı da artıyor.

Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın en önemli yollarından birisi olan egzersiz yanlış yapıldığında kalp krizine yol açıyor.Kardiyoloji Uzmanı Efe Edem spor yapan ya da spora yeni başlayacak kişilere konuyla ilgili önerilerde bulunarak; "Kalp damar hastalığı olan veya şeker hastalığı, sigara tüketimi, obezite ya da hipertansiyon gibi risk faktörlerine sahip olan bireylerin spor programına başlamadan önce mutlaka bir kalp hastalıkları uzmanını ziyaret etmeleri gerekir." diye konuştu.

İdeal egzersiz nedir?

Uzm. Dr. Edem spor yaparken kalbin oksijen tüketiminin arttığını, kalp ritminin ve tansiyonun yükseldiğini söyleyerek; "Eğer kalpte altta yatan bir hastalık varsa kalp bunu kaldıramayabilir ve kalp krizi oluşabilir. Bu nedenle özellikle spora yeni başlayan bireylerde uzun ve tempolu yürüyüşleri öneriyoruz. İdeal olan egzersiz sıklığı ise haftada 5 gün 10-30 dakikalık yürüyüşler olacaktır. Özellikle bu hayat tarzı değişikliği karbonhidrat ve yağdan fakir Akdeniz diyeti ile birleştirildiğinde kalp damar sağlığımızı koruma açısından önemli bir adım atılmış olunacaktır." ifadesinde bulundu.

Halı saha maçlarına dikkat

Edem ayrıca hangi kondisyonda olursa olsun spor yapan kişilerin ağır yemek sonrası egzersiz yapmaktan, rekabet gerektiren yarışlardan ve vücudu yoracak aktivitelerden uzak durmaları gerektiğini belirterek; "Toplumda sık görülen ve sağlık problemine yol açan sakıncalı olaylardan biri arkadaş ortamlarında ayda 1-2 defa yapılan yükleme tarzı halı saha maçlarıdır. Özellikle sigara içen ve obez olan bireylerde bu 60 dakikalık yüklenmeler kalp damarlarındaki stabil olan plakların yırtılıp kalp krizi oluşturmasına zemin hazırlamaktadır. Bu gibi bolus şeklinde olan yorucu aktivitelerden uzak durmak gerekir. Belirli bir kondisyon seviyesine ulaştıktan sonra bu tip yarışmalı aktivitelerin yapılması kalp ve damar sağlığımız açısından daha dengelidir." önerisinde bulundu.