SON DAKİKA

‘Yerelde Kalkınma Çalışma Grubu’ Sahaya İniyor


İzmir Kent Konseyi, İzmir'in yerelde kalkınma hedefiyle başlattığı stratejiyi desteklemek amacıyla kurduğu Yerelde Kalkınma Çalışma Grubu ile köylerde eğitim projesine başlıyor.

İzmir Kent Konseyi, 'Yerelde Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi'ne katılımcı bir süreçle katkı sunmak ve stratejide tamamlayıcı bir rol üstlenmek üzere kurduğu 'Yerelde Kalkınma Çalışma Grubu'nu sahaya sürüyor.

Konsey bu amaçla ilk olarak zmir'deki köylerde küçük ölçekli aile tipi istiridye mantarı yetiştiriciliğinin öğretilmesi amacıyla "İstiridye Mantarı Köy Tezgâhında" projesini başlatıyor.
Eğitim süreci ilk olarak Yakaköy Mahallesi`nde başlayacak. Yakaköy'de üretici ile buluşacak olan konsey temsilcileri, aynı zamanda ailelerle bir araya gelerek tespitlerde bulunacak.

Projeye destek sağlayanlar arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Ege Kadın Buluşması, Yakaköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Ege Kadın Dayanışma Vakfı yer alıyor.

Yerelde Kalkınma Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı ve eğitmen Mine Pakkaner konuyla ilgili olarak; "Aile çiftçiliği önemlidir. Yerelde kalkınma ülke kalkınmasının temelidir. Köy eğitimlerimize Yakaköy ile başlıyoruz. Yoksul kesimin üretime katılmasının önündeki en önemli engellerden biri de bilgi eksikliğidir. Kent konseyi yürüteceği bu projeyle bu eksikliği gidermek üzere katkı sunacaktır." diye konuştu.

İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu ise; "Köylü hemşehrim yöresinden beslenmeli, bu kent için üretebilmelidir. Kentli hemşehrim köylüsüne katma değer sağlayabilmeli; kentin yerel özelliklerine ve değerlerine sahip çıkmalı, korumalıdır. Bu nedenle, biz İzmir'in kırsal kalkınmasına katkı sunmaya devam edeceğiz. Köylümüze, üreticimize desteğimizi sürdüreceğiz." dedi.