SON DAKİKA

Yöremin SesiCHP Ödemiş İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Dalar
Atalarımızın çok önemli bir sözü vardır  "bugünkü aklımla yirmili yaşlarda olsaydım neler yapılmazdı ki". Hayatın çeşitli basamaklarında gençlik ve dinamizmle akıl, mantık ve tecrübenin bir potada nasıl harmanlanması gerektiğini yukarıdaki sözden daha güzel anlatmak mümkün mü? Gençliğin enerjik ve hareketli yönü çok iyi kullanıldığında beklenen hedeflere ulaşmak için çok uygun bir ortamdır. Mustafa Kemal Atatürk 'Cumhuriyeti biz kurduk onu koruyacak ve yaşatacak olan siz gençlersiniz'demiştir. Bu sözü söylerken gençlik dönemini işaret etmiştir. İyi eğitilen, bilgi ve beceri ile donatılmış genç kuşak bir milletin hem aktif iş gücü hem teknolojik potansiyeli hem de askeri gücünü teşkil etmektedir.

Kısaca bir ülkenin itici gücü ve geleceği gençlere bağlıdır. Gençlerimiz yarınlarımızdır. Tecrübeli insanlarımız gençlerimize yön vermeli, bilgilerini paylaşmalı, gençliğin getirdiği bazı aşırılıkların törpülenmesi için gerekli çalışmaları yapmalıdır.

Genç kimdir? Nedir? Sadece belli bir yaş aralığındaki insanları mıdır?

Tabiî ki Hayır!!

Gençliğin fiziksel olduğu kadar düşünsel ve ruhsal olarak da sağlıklı olması gerekir. Gençlerden çok şey beklerken onlara da çok şey kazandıracak alt yapıların oluşması lazımdır. Hayatımızın her alanında ticaret, eğitim, adalet, sağlık, siyaset yani tüm sektöründe katıksız bir altyapı eğitiminden geçmeleri çok önemlidir. Yazımızın başında söylediğimiz harmanlama enerji ile tecrübeyi sentezlemek bir dengeye oturtmak olmadır. Özellikle günümüzdeki siyasi aktörlere baktığımızda bu gençleri görmek  çok fazla mümkün olmamaktadır. Özellikle siyasi arenada gençliğin önünün açılması ak saçlı diye tabir ettiğimiz belli yaştaki insanların gençlere fırsat tanımaması, değişen ve gelişen çağımızda önemli bir unsurdur. Bugün sizlere bu kabuğu kırmış otuzlu yaşlarında olmasına rağmen bilgi ve deneyim sahibi olmuş ve sürekli kendini yenileyip her fırsattan feyz alarak kendini yetiştirmiş genç bir kardeşimi sizlere tanıtacağım. Kendisi bir Cumhuriyet sevdalısı. Atatürk ilke ve devrimlerine sadık, dürüst ve çalışkan biri. Kendisini Chp'nin ilke ve felsefesine adamış hizmet aşkı ile yanıp tutuşan kardeşim Mehmet Dalar'dan söz ediyorum.

Ödemiş Chp Gençlik Kolları Başkanı olan Dalar büyüklerine karşı son derece saygılı partili büyüklerin tecrübelerinden istifade etmesini bilen bir kardeşimiz.

1985 ödemiş doğumlu ilkokulu Ödemiş Zafer Okulunda orta ve lise öğrenimini Ödemiş Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesinde tamamlamış. Üniversite eğitimini yurtdışında sürdürürken bazı nedenlerden dolayı yarıda bırakması gerekmiş. 2007 yılında askerlik görevini de tamamladıktan sonra Ödemiş'te babası ile birlikte zeytinyağı ticaretine başlamış. Dört aylık evli olan Mehmet Dalar ile uzun bir sohbet sonrası kendine sorularımızı yönelttiğimizde soruları ardı ardına cevap vermesi Chp kültürüne ne kadar bağlı olduğunu gösteriyordu.

Adnan Saygılıer: Sayın başkanım neden Chp de gençlik kolları başkanı oldunuz bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Mehmet Dalar: Adnan Amca ilk olarak 2014 yılında yapılan mart yerel seçimlerinde gençlik kollarında aktif olarak görev aldım. Daha sonra da dönemin gençlik kolları başkanı Halil Aydın'ın askerlik için görevden ayrılmasıyla gençlik kollarında bulunan arkadaşlarımız ve ilçe başkanımız Mehmet Birlik'in de teşvikleriyle Ödemiş Chp Gençlik Kolları Başkanlığına getirildim. Belki bu benim yaşamım boyu onurla gelecek kuşaklara anlatacağım anılarımdan bir tanesi. Adnan amca neden Chp sorusuna gelince, daha ortaokul yıllarımda sosyal demokrasiye ilgi duymaya başladım. İnsan hakları, kadın erkek eşitliği, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar hayatıma girmeye başlayınca bu kavramların en iyi şekilde Chp'de ifade edildiğini gördüm. Tabi ki en önemli etken partimizin kuruluş ve kurtuluşun partisi olmasıydı hayatımda devletimizin ve partimizin kurucusu ilk genel başkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün altı ilkesi olan cumhuriyetçilik, devletçilik, inkılâpçılık, laiklik, milliyetçilik ve halkçılık ilkelerinin Chp parti programında yer aldığını gördüm. Parti programını çok iyi inceledikten sonra benim yerim Chp diyerek partiye üye oldum ve çalışmalara başladım.

Bir dönem atanarak, bir dönemde genç arkadaşlarımızla vardığımız ortak mutabakatla seçilerek gençlik kolu başkanlığına devam ediyorum. Bu süreçte en büyük destekçim ilçe başkanımız Nazan Dönmez, partili büyüklerimiz ve kadın kollarımız oldu. Ayrıca beni çalışmalarımda hiç yalnız bırakmayan gençlik kolu yöneticilerine ve partideki tüm genç arkadaşlarıma gençlik kollarında görev yapmış  tüm başkan ve yöneticilere teşekkür ediyorum.

Adnan Saygılıer: Sayın başkan göreve geldiğinizden bugüne kadar çalışmalarınızdan bahsedermisiniz?

Mehmet Dalar: Adnan amca göreve geldikten hemen 1 hafta sonra cumhurbaşkanlığı için seçim çalışmalarına başladık. İlk olarak seçimlerde oy kullanacak Ödemiş de ki tüm genç seçmenlere ulaşmayı kendimize hedef olarak belirledik. Gerek sosyal medya, gerek mektup, gerekse birebir görüşerek büyük bir genç seçmen kitlesine ulaştık. Partimizdeki genç arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu sağlamak için geziler düzenledik. Eğitim ve öğretime verdiğimiz önem çerçevesinde ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlarımıza parti ayrımı gözetmeksizin kırtasiye yardımında bulunduk. Önemli gün ve haftaların tamamında farkındalık yaratacak etkinlikler ve basın açıklamaları yaptık. Parti içi ön seçimde gençliğin dinamizmini herkese gösterdik. Hemen her platformda gençlerin yer alabilmeleri için tüm gayretimizi gösterdik. 7 Haziran ve 1 kasım seçimlerinde alanlarda meydanlarda sokaklarda Ödemiş Chp Gençlik Kolları olarak tüm arkadaşlarımızla bir bütün olarak gece gündüz çalıştık geldiğimiz süreçte yine referandum çalışmaları için alanlardayız.

Adnan Saygılıer: Sayın başkan bundan sonraki projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mehmet Dalar: Adnan amca bilindiği gibi bir referandum süreci ile karşı karşıyayız. Bu referandum özellikle ülkemiz, gençlerimiz ve kadınlarımız için çok önemli. Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün 'bağımsızlık benim karakterimdir' sözünü benimsemiş gençleriz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kökleri soylu ve erdemli bir gelenekten gelmektedir. Biz bu bağlamda referandum çalışmalarını yürütüyoruz. Öncelikle hedefimiz bu referandumdan hayır çıkmasıdır. Ülkemiz bu haldeyken bizler kendi ikbalimizi düşünecek bir lükse sahip değiliz. Tüm hesabımız Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalmasından yanadır. Chp misyonunu tarihten gelen köklerinden almıştır. Bizler bu ulu çınarın altında görev yapmaktan onur duyuyoruz ve partimizin her görevine hazırız.

Adnan Saygılıer: Sayın başkan son olarak neler söylemek istersiniz?

Mehmet Dalar: Adnan amca bizim önceliğimiz insandır. Devlete sınıflara kurumlara mistik bir güç niteliği vermeden insan odaklı düşünmek temel ilkemizdir. Demokrasimizi ileriye taşımaktan başka çaremiz yok. Bu da ancak parlamenter sistemin devamıyla mümkündür. Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini ve değerlerini benimsiyoruz. Çoğulculuk, özgürlük eşitlik dayanışma barış emeğin önceliği ve bütünlüğü olmazsa olmazlarımızdandır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk' ün laik cumhuriyeti gençliğe emanet eden anlayışını yürekten benimsemiş, varlığını gençliğin özgürlüğü dinamizmi devrimci ruhu ve başarısı ile bütünleştirilmiş bir partiyiz. Bu nedenle 16 Nisan halk oylamasında hayır oylarımızla demokrasimizi daha da güçlendireceğiz. Son söz olarak ben ve Chp gençlik örgütü adına biz gençlerin önünü açan ilçe başkanımız Nazan Dönmez başta olmak üzere, ilçe yönetimimize kadın kollarımıza ve tüm partililerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bizlerin sesini duyurmamıza yardımcı olduğunuz için sizin şahsınıza ve tüm Cephe Gazetesi Ekibine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Adnan Saygılıer: Chp'nin kuruluş felsefesinde olduğu gibi kurucu meclise dayalı Cumhuriyet rejimini ve demokrasiyi benimsemiş  bir anlayışın uygulayıcısı olarak değerli kardeşim Mehmet Dalar'ın çalışmalarını memnuniyet ve hayranlıkla belirtmek ve bu çalışmaların birkaçını sizlerlerle paylaşmak isterim. Anıtkabir ziyaretleri, Çanakkale gezileri, kitap kampanyaları, sosyal sorumluluk projeleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma etkinlikleri, sportif faaliyetler, resim, sanat etkinlikleri gibi daha sayamadığım birçok çalışmasından dolayı kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.
Yüce Rabbimizin nazardan korumasını niyaz ediyorum. 'Ununu elemiş eleğini asmış' bizler Atatürk'ün emanetini bu kardeşlerimiz tarafından teslim alınmasından dolayı gönül rahatlığı içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyor, kendisine hayatın her döneminde başarılar diliyorum.