SON DAKİKA

Yüzdeki Kırışıklıklar İçin `Ütülü` Çözüm


Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant Oman fokuslu ultrason tedavisi adındaki cilt altı dokusunun, ses dalgalarıyla 70 derece ısıtılmasıyla gerçekleştirilen ameliyatsız yöntem hakkında bilgi verdi.

Teknoloji ilerledikçe daha genç bir görünüme kavuşmak isteyen herkes için yeni fırsatlar artıyor.
Bunlardan bir tanesi de cilt ütüleme yöntemi olan fokuslu ultrason tedavisi. Cilt altı dokusunun, ses dalgalarıyla 70 derece ısıtılmasıyla gerçekleştirilen ameliyatsız yöntemde, ciltte kollajen üretimini sağlanarak yukarı doğru gerilim sağlanıyor.

Bu yönteme daha sıkı bir cilt isteyen kadınlar kadar erkeklerin de oldukça rağbet ettiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant Oman; "Milenyumla birlikte erkekler de görünümlerine kadınlar kadar özen göstermeye başladı. İşlemin ardından cildin üst tabakasında gözle görünür bir yaranın olmaması, yöntemin erkekler tarafından da en çok tercih edilme sebebi.Özellikle 40 yaş üstü erkekler yoğun ilgi gösteriyor. " diye konuştu.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Oman, uygulama öncesinde cildin lokal anestezik kremlerle 45 dakika kadar uyuşturulduğunu, sonrasında ise cildin en alt katmanındaki, cildin taşıyıcı dokularına odaklanmış ses dalgalarını kullanarak, ciltte kolajen üretiminin sağlandığını belirterek; "Ultrasonik yüz ve boyun gençleştirme sırasında, ultrason dalgalarını taşıyan uygulama başlığı cilde temas ettirilerek, bölgeye göre cildin 1,5- 3 ve 4,5 mm altına odaklanmış ses dalgaları gönderilir. Bu bölgede kollajen üretimini uyaran ısı hasarı oluşturulur ve yeni kolajen yapımı uyarılarak güçlü bir sıkılaşma meydana gelir. Orta ve alt yüzle birlikte, göz çevresindeki kaz ayakları, çene ve gıdı sarkmaları ile yanaklarında sarkmalar meydana gelen herkese yöntem uygulanabiliyor. Seanslar lokal uyuşturma ile birlikte 1 saat sürüyor ve genellikle tek seans yeterli oluyor." dedi.

Yöntem kanser tedavisinde de kullanılıyordu

Bu uygulamanın daha önce böbrek, mesane ve prostat kanserinde, kanserli hücreyi yok etmek için kullanıldığını ama ameliyat kadar etkili olmayınca artık uygulanmadığını belirten Oman; "Ütü yaparken giysiye nasıl su buharı gönderiyorsa bu yöntemle de ses dalgası gönderiyoruz. O nedenle hastalarımız yönteme "ütü yöntemi" adını verdi. Etkinlik 1. haftada başlamakla birlikte tam etkinlik için kollajen üretiminin başlaması gerektiğinden 2-6 hafta arasında gözle görülür etkiler ortaya çıkıyor. 3. ayda ise maksimuma ulaşıyor ve yaklaşık 2 yıl devam ediyor." şeklinde konuştu.

Uygulama herkese göre değil

Oman ütüleme yöntemi hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı; "İşlem yapılan bölgede açık yara olmaması gerekiyor. Kişinin kan sulandırıcı kullanması sakıncalı. Ayrıca kalp pili olan kişilerde, gebe ve emziren kadınlarda uygulayamıyoruz. Diyabet hastalarında yara iyileşmesi bozulduğu için kontrollü uygulamak gerekiyor. Onun dışında hemen herkese uygulanabilir."