SON DAKİKA

5 Günlükken Kalbine Stent TakıldıDünyada ve Türkiye`de nadir görülen bir kalp hastalığı ile Tire`de dünyaya gelen Yasin bebek, doğduktan hemen sonra morarmaya başladı. 

Önce Ayrancılar`a, buradan da İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edilen bebeğin kalp hastalığının yanı sıra organlarının da ters tarafta yer aldığı saptandı.

Yasin bebeğe kapalı yöntemle müdahale edilerek kalbine stent takılrken; İzmir Kent Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Doksöz, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tümüklü ile gerçekleştirdikleri anjiyo uygulaması ve hasta hakkında şu bilgileri verdi:

İki ameliyat daha olacak

“Yasin bebek, doğum sonrasında morarma gelişmesi sonucu kalp hastalığı şüphesiyle 5 günlükken hastanemize sevk edildi. Yapılan tetkiklerde kalbinin sağ tarafının iyi gelişmediği, şah damarının ters taraftan yani iyi gelişmeyen sağ taraftan çıktığı, akciğere giden damarın olmadığı saptandı. Bununla beraber bebeğin iç organlarının ters tarafta yer aldığı, yani midenin sağda, karaciğerin solda ve dalağının olmadığı görüldü.  Akciğer damarı olmayan bebek anne karnındayken köprü damarla (PDA) yaşamını sürdürmüştü. Bebek dünyaya geldikten sonra ya açık kalp ameliyatı yapılması ya da mevcut köprü damarının açık kalması için stent takılması gerekiyordu. Bebeğin durumunun acil olması nedeniyle aileye bilgi verdik, riskleri anlattık. Stent, anjiyo yöntemiyle (kapalı) başarıyla takılarak bebeğin akciğerine kan gitmesi sağlandı. Müdahale 1.5 saat sürdü. Bebeğin stent takılmadan önce yüzde 50 seviyesinde olan kandaki oksijen düzeyi anjiyodan sonra yüzde 80’e çıktı. Hastamızı anjiyodan sonra 2 gün içinde taburcu edebilirdik. Ancak beslenme sorunu olduğu için yeni doğan yoğun bakım servisine yatırıldı. Normalde bu hastaların hayatta kalabilmeleri için ilki yeni doğan döneminde olmak üzere en az üç ameliyat geçirmesi gerekiyor. Biz hastamıza stent takarak onu çok ciddi ve riskli birinci açık kalp ameliyatı olmasının önüne geçtik. Ancak, bebeğe bir yaşından sonra 2 ve 3. ameliyatların yapılması gerekiyor." 

5 günlükken geçirdiği zorlu sürecin sonunda bir ay hastanede yatan ve yeni taburcu olan bebeklerini yeniden kucaklarına alabilmenin sevincini yaşayan Sema-Halit Duman çifti ise; "Yasin bizi çok korkutmuştu. Çok şükür ilk sorunu ameliyatsız atlattık. İnşallah bundan sonra da her şey iyi gidecek.” dedi.