SON DAKİKA

Bakan Arslan, Tire`den Seslendi


Tire-Belevi duble yolunun temelini atan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havzadaki projeler hakkında konuşarak, Torbalı-Kiraz duble yolunun 2018'de tamamlanacağını, Torbalı-Ödemiş demiryolunun elektrikli hatta dönüşeceğini söyledi.

Tire- Belevi bölünmüş otoyolunun temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından törenle atıldı. Törene, İzmir AK Parti Milletvekilleri Hamza Dağ,  İbrahim M. Tarhan, Kerem Ali Sürekli, CHP Milletvekili Atilla Sertel, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ile çok sayıda vatandaş katıldı.

4 EYLÜL 2018'DE TAMAMLANACAK

2018 yılının 4 Eylül tarihinde bitirilecek yolun Tire'nin kurtuluş gününe denk gelmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Bakan Arslan, Belevi'den başlayacak yolun Çayırlı mahallesine kadar olan 21 km'lik bölümünde çalışmaların hemen başlayacağını geriye kalan 13 km'lik kısmın ise Çatal bağlantılı olacağını ifade etti.

Tire- Belevi yolunda bugüne kadar yaşanan can kayıplarının üzücü olduğunun altını çizen Arslan, "Kurtaracağımız canların değeri parayla ölçülemez. Tirelilere sözümüz vardı yerine getiriyoruz. Ödemiş, Tire, Beydağ ve Kiraz'ın mümbit topraklarında yetiştirilen ürünler rahatça İzmir'e ulaşacak. 24 metre genişliğindeki bölünmüş yol iki gidiş, iki geliş 4 şerit olacak. Sıcak asfaltla kaplanacak yol, toplam 73 buçuk milyon liraya mal olacak." dedi.

"16 NİSAN'DA ÇİFT BAŞLILIK BİTECEK"

Asya ve Avrupa arasında köprü olan Türkiye'yi dünya çapında daha ulaşılabilir yapmayı amaçladıklarını anlatan Bakan Arslan, "Ülkemizin 81 ilini bölünmüş yollarla birbirine bağlıyoruz. Bu coğrafyada uçakla, 3 saatte 1 buçuk milyar insana ulaşabiliyoruz. Ortada 31 milyar dolarlık bir pasta var. Ne zaman Türkiye gelişse, ticaretteki pastadan daha fazla pay istese birileri 'Dur" diyor. Gelişmemizi istemiyor. İstanbul'daki 3.'ncü hava limanı ve diğer projelere niye karşı çıkıyorlar zannediyorsunuz? 16 Nisan'dan sonra çift başlılık bitecek. Yasaların bize çizdiği sınırlar doğrultusunda vatandaşımıza hizmet etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 1994 ve 2001 ekonomik krizlerini de hatırlatan Bakan Arslan şöyle devam etti. "IMF'nin kapısında borç dilenen bir ülke yok artık. Ülkemizde mali disiplin var. 14 yılda her alandan tam 3 buçuk kat büyüdük. Tek merkezden ortak bir yönetim olsaydı emin olun belki 10 kat daha fazla büyürdük. 16 Nisan'sa 'Söz ve karar milletin' dedik. İnşallah sizde 'evet' oylarınızla o kararın arkasında duracaksınız."

KÜÇÜK MENDERES PROJELERİNİ PAYLAŞTI

Tire ve bölgeye hizmetlerinin sadece bölünmüş yol ile sınırlı kalmadığını ifade eden Arslan, Küçük Menderes havzasının ihtiyaç duyduğu yol projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Tire-İncirliova yolu genişletilecek ve heyelan bölgeleri iyileştirilecek. Gökçen- Ovakent yolundaki iyileştirme çalışmaları bitirilecek. İzmir- Aydın bölünmüş devlet yolu 2018'de tamamlanacak. Torbalı- Bayındır- Ödemiş-Kiraz bölünmüş yolu 2018'de tamamlanacak. Ödemiş-Köşk yolu projelendirilecek. İzban hattı toplam185 km'ye çıkartılacak. Marmaraydan 6 tren seti daha getirilip seferler 6 dakikada bir yapılacak. Tire- Çatal- Ödemiş demiryolu hattı toplam 110 milyon liralık yatırımla elektrikli hale getirilecek".