SON DAKİKA

Çay Bahane Sohbet Şahane

Çalışan Kazandı…

Merhaba değerli okurlarım.

Hayatın hemen hemen her yerinde geçerli olan ilkokul hatta anaokulu çağlarında öğrenilen bir söz vardır, “Çalışan Kazanır, Elması Kızarır”.

Hayatlarında hep kaybeden olanlara ve bir kez daha kaybedenlere ilkokul hayat bilgisi dersi tadında bir şeyler aktarmak istedim çünkü bunlar kazanabilmek için işe bence en baştan başlamalılar.

Çalışkan olmayı amaçlayan bir birey hedefine ulaşabilmek için sağlam adımlar atmalıdır. Çalışma ile başarı edilir. Günlük hayatımızda ki bilgilerimiz ile okullarda aldığımız bilgileri pekiştirip ortak görüşler belirlersek daha aktif ve akılda kalıcı bilgiler ortaya çıkarırız. Çalışmak,tekrar yapmayı gerektirir.Okulda da olsanız işyerinizde de olsanız yaptığınız,öğrendiğiniz bilgileri tekrarlamak zorundasınız ki hedeflerinize ulaşabilesiniz.Bireyin içindeki gizli yetenekler çalışma yoluyla ortaya çıkar.Çalışan insanın canı sıkılmaz çünkü sürekli yapması gereken işler vardır.Çalışkan insan kendini üretken hisseder,bireyin hayata bakış açısını ve görüşlerini farklılaştırır,belirginleştirir. Çalışmayan kişi tembelleşir.Çünkü uğraşacağı,yapması gereken bir şey yoktur.Tembellik insanı paslandırır.Yaşamak için çalışmak,bireyin kendi ayakları üzerinde durması gerekir.Çalışmak,insanın kendi emeği ile yapılan her şey insanı mutlu eder.Her ne kadar başarmanın sırrı çalışmak ise,çalışmanın sırı da başarmaktır.

Yapmaları gereken çalışmalar boyunca “”Edatlarla fiilleri ayıramayanlar”, günlerce havanda su dövüp aynı şeylerin etrafında dönenler ilkönce iyi bir şekilde çalışmayı öğrenmelidirler.

“Hiçbir şeye ihtiyacımız yok yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak. Sosyal hastalıklarımızı araştırırsak asıl olarak bundan başka bundan mühim bir hastalık keşfedemeyiz. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı surette tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun doğal sonucu olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkan insanların hakkıdır.” Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün bu sözleriyle sohbetimizi sonlandırırken hepinize saygılarımı sunuyorum