SON DAKİKA

Mert İpek`ten Birgi`de "Yöresel Open House"





Birgi`de kurularak dünyaya açılan Ödemiş`in önemli konfeksiyon firmalarından Mert İpek, İstanbul ve İzmir`de yer alan 12 ayrı firmayı dün Ödemiş`te ağırladı.

Birgi`de kumaş üretimi yaparak yurt dışındaki pek çok butik mağazaya ihracatta bulunan, İstanbul Nişantaşı`ndaki Showroomları ile kumaş anlamındaki tüm koleksiyonlarını halka sunan Mert İpek; dün İstanbul ve İzmir kökenli 12 ayrı firmanın yetkililerini Birgi`de konuk ederek yöresel tarzda bir `open house` etkinliği gerçekleştirdi.

Kahvaltı ve öğle yemeği programından sonra kumaş üretimi yapılan fabrikanın dijital baskı bölümü, numune boyama, kurutma bölümü, kazan dairesi, örme bölümü ve konfeksiyon departmanlarının firma yetkililerince incelendiği turda ayrıca Birgi`nin tarihi ve turistik yerleri de gezildi.

Böyle bir aktiviteyi ilk kez düzenlediklerini, renk ve desen anlamındaki her yeni kumaş koleksiyonlarını müşterilerine Paris ve Münih`teki fuarlarda sergilediklerini aktaran Mert İpek`in genç kuşak temsilcisi Tuğba Mert firma hakkında; “1949 yılında dedem tarafından başlatılan yöresel dokumacılık babamla beraber fabrika konumuna geldi. Biz üçüncü kuşak olarak bunu ihracat boyutuna getirdik. Ben konfeksiyon departmanından sorumluyum. Konfeksiyonumuz yüzde yüz dış piyasaya yönelik çalışıyor. Ayda maksimum 3000 adet üretip bunu Hollanda, Almanya, Fransa, Danimarka gibi çeşitli ülkelere gönderiyoruz. Katma değerli bir firmayız. Bugün buraya davet ettiğimiz Türkiye’de kumaş satın alan konfeksiyon firmaları ve onlar da ihracat yapıyorlar. Aklınıza gelebilecek her markanın aslında üretimcisi Türkiye’de." diye konuştu.