SON DAKİKA

Meyve ŞöleniMerhaba sevgili okuyucularım;

Birkaç haftadır bahar yazılarımla sizlerleyim. Ne kadar da özlemişiz baharı güzel havaları öyle değil mi? Yazmaya doyamadım bahar ve baharın getirdiklerini. Bu hafta da meyveler den bahsedeyim istedim. Malum sırada rengarenk meyve tabakları var. Çağla badem, erik, çilek derken kiraz gelecek sonra kayısı, şeftali, kavun ve karpuz.

Hepsi birbirinden lezzetli, hepsi birbirinden renkli hepsinin ayrı tadı ve kokusu var. Yaz demek deniz kum güneş ve meyve demek. Hele birde sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan ayının özlemle beklenen karpuz tabağı o başka bir şey işte.

Şöyle rengârenk tabaklar iştahla yenen meyveler. Özellikle diyet yapanlara ya da beslenmesine dikkat edenlere altın değerindeki tavsiyem, meyveyi ilkindi saatlerinde yemeleri. Akşam ve gece saatlerinde yediğiniz ve masum olduğuna inandığınız meyve size kilo olarak geri dönebilir. Porsiyonları da abartmayın derim küçük porsiyonlar halinde on iki – on beş adet kiraz erik iki dilim halinde karpuz gibi ölçüleriniz olsun ne kadar lezzetli güzel ama diyet yapanlar için bu önemli. Yine zayıflamak isteyenler için, kiraz detoks vücudun arınması için önemli diyete başlamadan önce bir – üç gün dayanabildiğiniz kadar acıktığınızda sadece kiraz tüketiyorsunuz bu vücudun arınmasına dinlenmesine toksinleri atmasını sağlayacaktır.

Peki, meyvelerin sağlığımız üzerindeki etkileri neler? Görünüşleriyle gözlerimizi şenlendiren meyvelerin faydaları da saymakla bitmiyor.

Çağla Badem: Güçlü bir antioksidan olan E vitamini içerir cilde faydalı ve kilo vermeye yardımcı olur.

Erik: Göz sağlığı için faydalı diyabet ve astıma iyi gelir.

Kiraz: Beyin sağlığı için uyku problemi olanlar ve iltihap önleyici özelliği bulunur.

Kayısı: Kemik ve kalp sağlığına iyi gelir.

Şeftali: Yaşlanmanın etkilerine karşı vücudu dirençli tutar.

Kavun: Stresle mücadele etmekte yardımcı olur, akciğer sağlığını korur.

Karpuz: Kas ağrılarına iyi gelir, yüksek tansiyonun düşürülmesine etkili olur.

Üzüm: Migrene, Alzheimer hastalığına iyi gelir, meme kanserinden korur, saç sağlığı için faydalıdır.

Meyvelerin faydaları saymakla bitmez bunlar sadece küçük bir kısmı. Önümüz yaz tüm bu güzelliklere kavuşmaya az kaldı. Meyve şöleni zamanı başlamak üzere. Hem sağlık hem diyete yardımcı hem görsel şölen hem de lezzetli meyveleri hayatımızın her anında eksik etmeyelim. Bahar ve yazın bize sunduğu bu armağanların tadını çıkaralım. Günümüzde birçok meyveyi mevsimi dışında da bulabiliyoruz ama unutmayalım mevsiminde alıp tüketmemiz gerek. Ne demiş büyükler her şey zamanında güzel.

Şöleniniz hayırlı, sağlığınız baki olsun…

Sevgiyle kalın… :)