SON DAKİKA

Tüm Yönleriyle Bütünşehir Yasası Ele Alındı(videolu)


Ak Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Ödemişteki muhtarlarla bir araya gelerek Bütünşehir Yasasını değerlendirdi. Sürekli, bölgenin üniversite talebiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ahrandı Restoran`da Ödemişli muhtarların katılımıyla düzenlenen toplantının ana gündem maddeleri 16 Nisan`da gerçekleşecek olan anayasa değişikliğinin halka sorulacağı referandum ve Bütünşehir Yasası oldu.


Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem burada yaptığı konuşmasında ilçeye bağlı civar mahallelerde yapılan düğün salonu, halı saha çalışmalarının önemine değinerek; "Geçen yılın Ağustos ve Eylül aylarından başlayan bir süreçle köylerimizdeki alt yapı ihtiyaçlarıyla, düğün salonu sorunlarını, taş yol asfalt problemini, spor salonu sorununu çözmek için bir dizi çalışmalar yaptık.Geçen süre içinde kilit parke ve benzeri işler için artı asfalt kaplama için yetki istediğimizde o yetkinin neye takıldığını bir kez daha burada söyleyeceğim." diyerek sözü Büyükşehir Belediyesi`ne getirdi.İzsu, Aykome ve Türk Telekom çalışmalarından kalan çukurlar

Ödemiş`te çeşitli kurumların hizmet verirken yollarda açtıkları çukurların kapanmasında hiç bir yükümlülükleri olmamasına rağmen kapatmaya çalıştıklarını belirten Başkan Badem Büyükşehir Belediyesi`ni kast ederek; "Onlara teşekkür ediyorum halkımdan özür dileme fırsatı verdiniz." ifadesinde bulundu.

"Para peşinde değiliz, değerlenmesini sağlayalım."

Büyükşehir yetkililerinin Bütünşehir yasasıyla birlikte köy mallarının satışına karşı çıkmasına da Başkan Badem şu sözlerle karşılık verdi; "Köydeki malların satışıyla ilgili konuyu gündeme getiriyorlar. Mümkünse köydeki adam alacak. Kestane ağaçları, zeytin ağaçları bu bakımsızlıkla ne zamana kadar gidecek? Bilin ki beş sene sonra sekiz sene sonra bu ağaçlar tamamen elden gidecek. Hiç değilse Üzümlü'dekini Üzümlü, Kızılacahamam'dakini Kızılcahamam'daki arkadaş alsın onun olsun. Biz paranın peşinde değiliz o malın ait olduğu köyde orada mümkünse sizler tarafından değerlenmesini sağlayalım."

Başkan Badem ayrıca ana mahallelerde trafiğin çok yoğun olmadığı alanlarda bilinenin dışında farklı bir taş döşeneceğini, çalışmaların kısa zamanda başlayacağını duyurdu.

Uygulama hakkında bir itiraf

Ak Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli de Bütünşehir yasası tartışmasına değinerek;"Bu yasanın ilçe belediyelerince uygulanmasında ufak tefek aksaklıklar var bunlar revize edilebilir. Uygulama yönündeki aksaklıklar İzmir'e mahsus. Bunun sebebi kim siz daha iyi bilirsiniz. Biz mazeret değil hizmet üretiriz. Başkanıma her imkanı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Ben Ödemiş`in bütün köylerinin yapısını biliyorum. Bizim milletimizin feraseti çok yüksek. Bu hizmetler devam edecek. Bununla ilgili biz yine de 6360 sayılı yasada bir revizyon çalışması düşündük. Sayın başkanım da bu yasanın değişikliği ile ilgili komisyon üyesiydi. Hazırlandı bir şeyler açıkçası söylemek gerekirse tam da istediğimiz gibi olmadı. Genel kurula geldiğinde hamd olsun Başbakanımız da İzmirli onun da avantajını kullanarak o yasaya da bir iki rötuş bizler İzmir milletvekilleri ile yapacaktık ama 15 Temmuz geldi çattı hain FETÖ istila girişiminde bulundu, darbe girişimi oldu bu çalışmalar orada durdu ama tekrar gelecek." diye konuştu.

Büyükşehir yapmazsa bütçesinden kesilecek

Yasayla ilgili bilgi veren Sürekli; "Sayın Başbakanımız da bir ara telaffuz etti bu hizmetler yapılacak yürüyecek. Diyeceğiz ki belli bir süre bunu Büyükşehir yapsın. Yaptı yaptı, yapmadı biz valilikteki oluşan kurul vasıtasıyla bu hizmetleri yapıp onların bütçesinden kesme imkanımız da olabilir. Böyle bir düzenleme yapabiliriz de. Bu süreç bunları gösterecek. Zamanı geldiğinde bunları ayrıca tartışacağız." değerlendirmesinde bulundu.
Mendegümeli`nin yol derdi bitiyor
Aydın Köşk yolu projesi hakkında Mendegümeli vatandaşlara müjdeyi veren Sürekli konuyla ilgili; "Ben bu bölgede özellikle Mendegüme Bölgesi'ne her gittiğimde karşılaştığım, bizim gecikmemizden dolayı hakikaten bugüne kadar sıkıntılı bir süreç olan konuda müjdeyi verdim. Ama daha somut bir müjde istiyor Mendegüme'deki mahalle sakinlerimiz. Aydın-Köşk Yolu projesi çiziliyor. 2018'de inşallah başlanacak çok kısa sürede bitecek." dedi.

Ödemiş için 2016 yılına damgasını vuran önemli yeniliklere de değinen Sürekli; "Hastane konusu önemli tabi. Geçici kabul işlemleri sürüyor. Çok yakında Ödemiş Devlet Hastane'miz yedi yıldızlı ve konforlu bir şekilde hizmete alacağız. Ödemiş'e uğurlu kıdemli olsun. Doğalgazın eziyeti çoktur ama sefası da çoktur. Başkanımız doğalgazı buraya getirdi. Ona teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

15 Temmuz Demokrasi Üniversitesi Havza`nın üniversitesi olacak

Havza için son günlerde sıkça dile getirilen konulardan birisi olan üniversite ile ilgili olarak Sürekli; "Üniversite konusunda ise Sayın Başbakanımız her zaman söyledi. 15 Temmuz Demokrasi Üniversitesi  sizin üniversiteniz. Bu bölgeye hitap etmek üzere açtık. Buralarda meslek yüksek okulları, fakülteler, kampüsler olacak ilerleyen yıllarda bunları planlayarak düşünüyoruz. Başkanlarımızın talepleri var değerlendiriyoruz. Şunu bilin İzmir Demokrasi Üniversitesi Küçük Menderes Havzası'nın üniversitesidir. Ona göre yatırımları da planlamaları da yapacağız." ifadesinde bulundu.

Sosyal güvenlik gideri sorunu çözüldü

Referandumda hayır oyu çoğunlukta çıkarsa muhtarlık sisteminin kaldırılacağı yönündeki haberlere Sürekli başka bir müjdeyi de ekleyerek şu cevabı verdi; "Diğer bir müjdenin ipucunu dün Sayın Başbakanımız açıkladı. Bununla ilgili konuşma yapmayı da başkanım bana bıraktı. Uğurlu kademli olsun. Yetmez ama evet, yetmez ama 613 liraya mal olan sosyal güvenlik gideri sorunu çözülmüş oldu. Yıllardır takibimizdeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız ödenekte bir artış olacağının sinyalini verdi. Ayrıca ne muhtarları kaldırmak biz muhtarları ülkenin en önemli mülki idare amiri yapma durumuna getiriyoruz, getireceğiz."

"Belki 2050lerde, 60larda..."

Ana muhalefet partisine de gönderme yapan Sürekli; "Evetler tırmanıyor. Rakam vermeyeyim haftaya göreceğiz. Söz de karar da milletin millet ne derse o. Özellikle ana muhalefet partisine diyoruz. Millete inanın, güvenin, çalışın sizin de belki 2050lerde 60`larda iktidar olma şansınız olabilir. " dedi.