SON DAKİKA

60 tane at,12 tay operasyonla toplandı


Ödemiş'te bazı üreticilerin traktör girmeyen dağlık kesimlerdeki bahçelerindeki işlerde kullanıp sonra doğaya bıraktıkları atlar Ödemiş Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı'nın çalışmasıyla toplandı.

Yılkı atları olarak da adlandırılan ve öğrekler halinde yaylalarda dolaşıp ekili alanlara zarar veren 60 at ve 12 tay Ödemiş Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ekiplerinin operasyonuyla toplanarak kontrol altına alındı.

Aydın Dağları üzerinde Bademli sırtlarında yer alan Kervan Yaylası ve civarında gerçekleşen operasyonda toplanan öğrekler Bademli'deki Çiftçi Malları Koruma Şubesinde bir araya getirildi. Birçoğu sahipsiz olan atların traktörün girmediği bahçelerde tarla sürme gibi işlerde kullanıldıktan sonra doğaya bırakıldıkları ve gruplar halinde dolaşarak tarla ve bahçelere zarar vermeye başladıkları belirtildi. Bölge sakinlerinden gelen yoğun şikayetler sonrası toplanan atlar satılıyor.

"ÖĞREKLER BAHÇELERE ZARAR VERİYORDU"

Çalışmayla ilgili bilgi veren Ödemiş Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ali Bozkan, "Bölgemizde öğrek olarak da bilinen bu atlarımız, tarla bahçe işlerinde traktörün girmediği yerlerde taşıma işlerinde kullanılıyor. İşler bitip mevsim kapanınca doğaya salınıyorlar. Doğada da başlarının çaresine bakmak için sürü halinde dolaşıyorlar. Eğer atlar yakalanmazsa 2 ay sonra yine çiftçiler bu atları alıp tarla-bahçe işlerinde kullanıyorlar.

60 AT VE 12 TAY

Kervan Yaylamızda da çok sayıda öğreğin dolaşıp ekili alanlara ve bahçelere zarar vermesi sebebiyle Çiftçi Malları Koruma olarak çalışma düzenledik. Öğrekteki sürü liderini yakalayınca diğer atlar da hemen yakalanıyor. 60 at ve 12 tay şu an kontrolümüz altında. Kimilerinin o bölgeden sahipleri var. Biz atları Bademli'deki şubemizde bekletiyoruz. Sahipli olan atların sahipleri cezai işlem uygulandıktan sonra atları alıyorlar. Cezası da 500 TL. Çok sayıda atı bir arada tutmamızın hem atlarımız için hem de bölge için sıkıntılar doğurabileceğinden hemen satışına başladık. Atların satışı ekiplerimizce Bademli'de gerçekleştiriliyor" dedi.


Başar Uçar

Hiç yorum yok