SON DAKİKA

Badem ''Bir tek ağacımızı feda etmeyeceğiz''


Ödemiş'te tehlike arz ettiği gerekçesiyle belediye tarafından kesilen çam ağaçları belediye meclisinde de gündemi oluşturdu.

Ödemiş Belediyesi'nin ana caddeler ve parklarda tehlike arz ettiği gerekçesiyle yaşı yarım asrı aşan çam ağaçlarını kesmesi CHP'li Belediye Meclis Üyesi Özkan Akgün tarafından meclis gündemine taşındı. Belediye Başkanı Mahmut Badem konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

AKGÜN'DEN KOMİSYON ÖNERİSİ

Yaşı 65'i bulan çam ağaçlarının kesildiğini, kendisinin de konuyu meslek odalarından uzman isimlere danışarak araştırdığını dile getiren CHP'li Belediye Meclis Üyesi Özkan Akgün, tehlike arz eden ağaçların kesilmesinin normal olduğunu ancak tehlike arz etmeyen ağaçların da aynı akıbete uğramaması için komisyon kurulması gerektiğini ifade etti. Akgün, çam ağaçlarının kent kimliğinde önemli bir yere de sahip olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle oluşturulacak komisyonun tehlike arz eden ağaçları belirleyip işaretledikten sonra kesilmesinin kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından da faydalı olacağını ifade etti."KESİLMESİNE İZİN VERMEDİKLERİ AĞAÇ DEVRİLDİ"

Akgün'ün önerisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Mahmut Badem, "Risk arz eden ağaçları tespit edip gerekli çalışmayı yaptık. Size demiyorum, sosyal medyada o gün paylaşım yapan arkadaşların çıktıları elimde. Kendime yakıştıramadığım için cevap vermiyorum. Bir belediye müdürünün ağacını ikiye böldü devrilen çam ağacı. Havuzlu Park'ta iki tane çam ağacını kesmeye kalktık. Birini kestik, ikincisini kesecekken isim vermeyeyim, bir arkadaşımızın halası izin vermedi. O ağaç ne oldu biliyor musunuz? O ağaç Havuzlu Park'ta sigara içilen naylonla kapatılmış alanın üzerine devrildi. Buradaki insanlar katil mi? Buradaki insanlar ağaç düşmanı mı? Buradaki insanlar sürekli ağaç dikmeye çalışıyor, yapmaya çalışıyor. Bir parça izanla akılla eleştirin" dedi.

"GÜNEŞ ALAMAYAN AĞAÇLAR EĞİLİYOR"

Ağaçların Ödemiş'te yapılaşma en fazla iki katlıyken dikildiğini ancak altı kata kadar yükselen binalar sebebiyle güneşini kesilen ağaçların eğilmeye başladığını kaydeden Badem şöyle devam etti: "Şimdi şuradan çıkın yürüyün. Pazar çadırları böyle asılmasına rağmen ağaçlar ters tarafa eğik vaziyette. Buradaki insanların en az sizler kadar sağduyulu olduğunu unutmayın. Sosyal medyada bir vatandaş Gölcük'te Orman Bakanlığıyla birlikte kestiğimiz içi kurumuş 20 tane ağacı 40 tane kesildi diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. CİMER'e yazmışlar. Sebep ne CİMER'e yazmalarında? Ağaçlar filan değil. Oradaki dükkanların yıkılmaması. Betonları su almış tepelerine yıkılmak üzere olan binalar. Gölün önünü açalım diyoruz yok hayır. Gölün önü kapalı kalmaya devam etsin istiyorlar. Bütün ülkede sahillerin önü açılsın diye yıkımlar yapılıyor ama bu arkadaş CİMER'e yazmış"

"SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIM YAPMAYI MARİFET SANIYOR"

"Buradakiler sizler kadar bu işi düşünüyor" diyen Badem, "Bir tek ağacımızı feda etmeyeceğimizi bilin. Bir tek zeytin ağacımızı yok edilmeyeceğini bilin. Memur sıfatında sosyal medyada paylaşan arkadaş marifet sanıyor" şeklinde konuştu.

Başar Uçar

Hiç yorum yok