SON DAKİKA

Bademli Barajı’nın suyunu bekliyorlar


Ödemiş'te Bademli Sulama sahası içerisinde kalan Konaklı Mahallesi'ndeki bazı bölümlere borudaki arıza nedeniyle su verilemiyor. Üreticiler, kavurucu sıcaklar başlamadan suya kavuşmak istiyor.

Ödemiş'te Bademli'den Bozcayaka'ya kadar olan 10 bin 480 dekar tarım arazisine Bademli Barajı'ndan su verilmeye başlanırken boruda yaşanan patlak nedeniyle Konaklı Mahallesi Armutluk Mevkii'ndeki üreticiler susuz kaldı.

İşletmesi Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Ödemiş Belediyesi'ne verilen Bademli Sulaması'ndan faydalanamadıkları için ürünlerine su veremediklerini kaydeden Konaklılı üreticiler, arızanın kavurucu sıcaklar daha da bastırmadan giderilmesini bekliyor.

Mayıs ayının ilk günlerinde sulama sezonunun açıldığı Bademli Sulaması'ndan geçen yıl faydalanırken bu yıl arıza sebebiyle hiç faydalanamadıklarını kaydeden Konaklılı üreticilerden Ekrem Pehlivan, "10 dekar tarlamda yonca ekili, yem bitkisi için. Kendi pompamla su veriyorum ama o da bizim açımızdan son derece maliyetli. Geçen yıl nispeten sudan faydalanırken bu yıl arıza sebebiyle hiç su verilemiyor. Sıcaklar başladı günlerdir bekliyoruz. Belediyeye parçanın geldiğini duyduk ama ne zaman yapılacak bilmiyoruz. Sıcaklar daha fazla bastırmadan bir an önce arıza giderilmeli. Dengeli sulama olmadığından bazı ürün boy atarken bazısı gelişemedi. Bu sezon beyanlar alınsa da bizim bölgeye henüz su verilmedi. Arızaya müdahale için çukur kazıldı öylece kaldı. Derinliği iki metre, ova yolunun tam ortası. O da ayrı bir tehlike haline geldi" dedi.

"YAĞMUR YAĞARSA SULAMA YAPIYORUZ"

Arıza yaşanan borunun ana hattın en uzun yan kollarından biri olduğunu ve üzerinde üç hidrantın bulunduğunu dile getiren üreticilerden Hasan Yılmazer de "Bölgemiz zaten sulak değil. Sondaj açsak bile su çıkmıyor. Bu nedenle sulama da çok maliyetli. Baraj suyu gelip gelmeyeceği belli olmadığından ekim yapamayan bile var. Üç hidranttan 40'tan fazla çiftçi yararlanıyordu. Arızayla birlikte susuz kaldık. Geçen yıl kullanıyorduk, bu yıl su alamadık. Yağmur yağarsa sulama yapıyoruz. Kendi pompası olmayanlar ne yapsın? Ödemiş Belediyesi Yetkililerimizin çok sıcak günler gelmeden bizim sıkıntımızı gidereceğine inanıyoruz. Çok sıcaklarda susuz kalırsak ürün tarlada yanar" diye konuştu.


Başar Uçar

Hiç yorum yok