SON DAKİKA

Baraja 80 bin yavru balıkKüçük Menderes Ovası’na suyuyla hayat vermesi beklenen Beydağ Barajı’nda av sezonu açıldı. DSİ Genel Müdürlüğü Beydağ Baraj Gölü’ne 80 bin yavru balık bırakılacağını duyurdu.

Beydağ Baraj Gölü’nün ilçe ekonomisine katkı sunması için 2014 yılında kurulan Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, Haziran ayıyla birlikte sezonu açtı. DSİ de geçimini gölden sağlayan balıkçılara yavru balık müjdesi verdi.

İLK GÜNLERDE 1,5 TON BALIK YAKALANDI

Geçen sezon yaklaşık 30 ton balığın yakalandığı Beydağ Barajı Gölü’nde Sarı sazan, Tatlı su levreği ve Çim sazanı türleri yaşıyor. Beydağlı balıkçılar sezonun ilk günlerinde toplam 1,5 ton balık yakaladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin soğuk hava deposu ve ekipman desteği sağladığı Beydağlı balıkçılara bir destek de DSİ Genel Müdürlüğü’nden geldi.

DSİ Genel Müdürlüğü göl, gölet ve barajlardaki mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için başlattığı balıklandırma çalışmaları çerçevesinde Beydağ Baraj Gölü’ne 80 bin yavru balık bırakılacağını duyurdu.

ÜRKMEZ’DE ÜRETİLİYOR

Seferihisar Ürkmez’deki üretim tesisinde geçen yıl 1 milyon 300 balık üretildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Geçimini Beydağ Baraj Gölü’nde avlanarak sağlayan balıkçılarımızı desteklemek maksadıyla 2016’da suya 60 bin balık atılmıştı. Bu yıl, bu sayıyı 80 bine çıkarıyoruz. 15 Temmuz tarihinden itibaren 80 bin sazan yavrusu daha göle bırakılacak” dedi.

Hiç yorum yok