SON DAKİKA

Bir Cihazın Nasıl Çalıştığını Bilmek Kültür Göstergesi Midir?
Profesyonellik isteyen bir konu hakkında bilgi sahibi olmak ve hemen herkesin bildiği konularda kültür sahibi olmak arasında ciddi bir ayrım söz konusudur. Genel Kültür, profesyonellik isteyen dallarda edinilmiş bilgi demek değildir.

 Peki, Nedir Genel Kültür?

            Farklı toplum ya da kültürler hakkında edinilen bilgi veya güncel konular hakkındaki hâkimiyet, genel kültür seviyesi hakkında belirleyici birçok etkenden başlıca olanlarıdır. Örneğin Roma rakamları ile 5`in nasıl yazıldığını biliyor olmak, kültür hakkında belirleyici bir faktör olarak kabul edilebilir. Kültür ya da genel kültür, neredeyse dünyanın her yerinde kabul görmüş ve ulaşılması zor olmayan kalıplardan oluşmaktadır denebilir. Örneğin neredeyse tüm dünya ABD başkanın kim olduğunu bilir. Ya da herkes kendi ülkesinin Cumhurbaşkanının kim olduğunu bilir.

 Bilgi İle Kültür Arasındaki Fark Nedir?

            Profesyonel konularda bilgi sahibi olmak, kültür seviyesini belirlemede bir etken sayılmamalıdır. Örneğin bir doktorun ameliyathane alanında kullandığı aletlerin isimlerini biliyor olmak, kültür konusundaki belirleyici faktör değildir. Ya da bir doktorun tıpta kullandığı Latince kelimeleri bilmiyor olmak, kişinin kültürsüz olduğunu göstermemektedir. Tüm bunlar ve bunlar gibi örnekler, profesyonel dallardaki bilgi seviyelerdir.

 Bir Cihazın Nasıl Çalıştığını Bilmek Kültür Göstergesi Midir?

            Bu soruya ise hem evet, hem de hayır şeklinde cevap verilebilir. Özellikle sık kullanılan bir cihazın ne işe yaradığını biliyor olmak, kişinin kültür seviyesini ölçmede bir etken olarak kabul edilebilir. Fakat bu cihazın nasıl çalıştığını ya da çalışma prensiplerini bilmeye gerek yoktur. Bu profesyonellik isteyen bir konudur. Kişiyi kültürlü kabul edebilmek için, bir makine mühendisi seviyesinde profesyonel bilgi sahibi olmasını beklememek gerekir. Bir Cihazın Nasıl Çalıştığını Bilmek Kültür Göstergesi Midir? Sorusunun cevabı duruma göre değişkenlik gösterse bile, şu şekilde yanıtlanabilir; Bir cihazın ne işe yaradığını bilmek kültür göstergesi olarak görülebilir. Fakat bir cihazın çalışma prensiplerini tamamıyla bilmek, o alanda profesyonel bilgi edinilmiş olduğunu göstermektedir.

ELIF YILDIRIM

Hiç yorum yok