SON DAKİKA

Çocuk işçiler ölüyor..İzmir Barosu gündeme aldı.


İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlusu ve Baro Genel Sekreteri Avukat İlge Erol, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle, çocuk işçi sorunu ele aldı.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlusu ve Baro Genel Sekreteri Avukat İlge Erol, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle, çocukların ve gençlerin korunması hakkının uluslararası insan hakları sözleşmelerinden doğan bir sosyal insan hakkı olduğunu ifade etti
.
Erol; "Ülkemizde çocukların ve gençlerin korunması, insan hakları sözleşmelerinden doğan temel insan haklarından birisidir. Ayrıca Anayasa`nın 50. Maddesine göre, `kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan` işlerde çalıştırılamaz. Küçükler, kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar  denilmektedir. Bunun yanı sıra devletin de her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirler alma ödevi bulunmakta" dedi.

Zorunlu eğitimde meydana gelen değişikliğin çocuk işçi sayısını artırdığını dile getiren Erol; " Yasal düzenlemelerdeki belirtilen bu eksiklikler ve denetimlerin yetersizliği çocuk iş kazalarının artışına neden olmaktadır. Türkiye`de çocuk işçi kazalarına ve ölümlerine maalesef sıklıkla rastlanmaktadır. 2012 yılında 32 çocuk, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu sayı 2016 yılına gelindiğinde 56 çocuk iş cinayetlerine ulaştı. İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak, çocukların ekonomik sömürüye maruz kalmamaları, tehlikeli işlerde çalıştırılmamaları, eğitimlerinin, sağlıklarının ve gelişimlerinin zarar görmemeleri için uluslararası düzenlemeler çerçevesinde mevzuat değişikliği ile birlikte denetimlerinin yapılması konusunda tüm kamu otoritelerini göreve davet ediyoruz" dedi.

Özlem Yamantürk

Hiç yorum yok