SON DAKİKA

DOSTLUK
Merhaba sevgili okurlar,

Dolduramaz boşluğunu ne ana ne kardaş,
Bu en güzel be en sıcak duygudur arkadaş,
Ortak olmak her sevince her derde kedere
Ve yürümek ömür boyu el ele.

Müzik grubu Ayna tarafından dostluğu, arkadaşlığı en güzel şekilde ifade eden bir şarkı. Hayatımızda yer alan arkadaşlarımızın, dostlarımızın anlamını bize yeniden hatırlatmış. Anne, kardeş, eş, arkadaş gibi yaşamımızdaki her duygunun, her kişinin farklı yerinin olması gibi dostluğun da yer ayrı. Taa kendimizi bilmemizden başlar bu duydu. Kendimizi hatırladığımız ilk anlarda başlar arkadaş bulmamız, birilerinin arkadaşı olmamız. Bebeklik arkadaşı, çocukluk arkadaşı deriz onlara. Okul başlayınca okul arkadaşları buluruz kendimize, okul arkadaşları oluruz. Zaman ilerleyip okullar değiştikçe arkadaş yelpazemiz genişler; ortaokul arkadaşı, lise arkadaşı, üniversite arkadaşı…
Hayat devam ettikçe mahalleden, iş yerinden, komşudan yeni arkadaşlar ediniriz kendimize, başkalarına arkadaş oluruz. Hepsini severiz çünkü hepsine yetecek sevgimiz vardır. Her şeyde sınırımız olsa da bir tek sevgide yoktur çünkü sınırımız. Kimisi daha yakın olur kimisi ise sadece özel günlerde görüşebildiğin eski arkadaşların. Kelime olarak eski olsa da hiç eskimez o dostluklar. Çünkü hayatının bir bölümünü o dost dediğin kişilerle sırt sırta geçirmişsindir.

Yaşam devam ettikçe arkadaşlar bulmaya devam ederiz. Hayatımızda ayrı bir yeri vardır çünkü onların. Canın sıkıldığında aklına ilk gelip aradığın, derdini anlattığın, birlikte ferahladıkların olur onlar. Başına bir iş geldiğinde aramak için ilk aklına gelen olurlar, birlikte çözüm buldukların olurlar. Yan yana uzanıp birlikte hayal kurdukların, anlatamadıklarını anlattıkların olurlar. Çocuğunu bırakabileceğin güvenli, aklının kalmayacağı bir yer olurlar. Az küsülen ama çok konuşulan sığınak olurlar. Birlikte anılar biriktirdiklerin olurlar. En kötü, en saçma, en komik anılarının şahitliğini yapanlar olurlar.

Dost arkadaş olmak, arkadaş bulmak sanılandan daha fazla önemli olur hayatımızda. Dostsuz, arkadaşsız kaldığında yapayalnız hissedersin kendini. Çünkü başın sıkıştığında zamanlı zamansız arayabileceğin ve aranabileceğin, koşulsuz sevdiğin kişilerdir onlar. Onun için dostlarımız, arkadaşlarımız bizim için sanılandan daha önemliler ve iyi ki varlar.

Ayşen GÜNER

Hiç yorum yok