SON DAKİKA

Erkeklerin Futbol Kadar Sevdiği Diğer Bir Spor Dalı Hangisidir?


Dünyanın sporu futbol

            Futbol, dünya genelinde en çok ilgi çeken spor dalıdır. Amerika Birleşik Devletleri' nde halkın geneli kendi sporları olan Amerikan Futbolu' nu daha çekici bulsa da, dünya genelinde futbola duyulan ilgi, bu sporu rakipsiz hale getirmektedir. Futbolun kadınlara oranlara erkekler tarafından daha büyük bir fanatizmle takip edildiği de su götürmez bir gerçektir.

            Futbol organizasyonlarına iştirak eden izleyici sayısı; futbol ve diğer sporlar arasındaki uçurumu ortaya koymaktadır. Özellikle ülkemizde futbol sevgisi sınır tanımayan noktalara ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar, Türk erkeklerinin futbola dair uğraşlarla ne sıklıkla ilgilendiklerini ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara göre erkeklerin dörtte üçüne yakın bir kısmı her gün futbol hakkında konuşmakta, en azından bir takımın maçlarını düzenli olarak takip etmektedir.

 Erkekler sadece futbol mu seviyor?

            Erkeklerin ilgisini çekmeyi başaran diğer spor dalı ise basketboldur. Özellikle son zamanlarda büyük kulüplerin bu spor dalındaki dünya çapındaki başarıları ve basketbola yaptıkları yatırımlar, sporseverleri basketbola yönlendirmektedir.

            Dünya klasındaki oyuncuların transfer edilmesi ve basketbolun daha görünür hale getirilmesi bu ilgiyi artırmaktadır. Güçlü markalarla imzalanan sponsorluk anlaşmalarıyla basketbol sporu ülke insanlarına daha kolay ulaşabileceği reklam fırsatları yakalamıştır. Günümüzde erkeklerin futbol kadar sevdiği diğer bir spor dalı hangisidir sorusuna verilecek tek yanıt basketbol olsa da, erkekler için futbolun farklı bir yeri olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 Erkekler sporu neden bu kadar çok sever?

            Futbolun böylesine geniş kitleler tarafından takip edilmesinin temel sebebi, oynanabilmesi için yalnızca bir topa ve kale direği görevi görebilecek iki nesneye ihtiyaç duymasıdır. Çocuk yaşlardan itibaren sokak oyunlarında futbolla kolaylıkla, hiçbir araç gerece ihtiyaç duymadan tanışan insanların bu spora ilgi duyması oldukça normaldir. Spora erkekler tarafından duyulan ilgi rekabet duygusunun tatminiyle açıklanabilir.

            Ancak zamanla farklı spor faaliyetlerine yapılan yatırımların artmasıyla ve ülke takımlarının uluslararası arenada gösterecekleri başarılarla, diğer spor dallarının da geniş kitlelerce sevilerek takip edilmesi beklenebilir.


ELİF YILDIRIM

Hiç yorum yok