SON DAKİKA

Erken uyarı sisteminde sıra Ödemiş'teİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kemalpaşa'daki kiraz üreticileri için uyguladığı, Ödemiş'te kurmak için de kolları sıvadığı "Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi" üretecinin yüzünü güldürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşalı üreticiler için kurduğu "Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi" bölgede yüzleri güldürdü. Kemalpaşa'daki pilot uygulamanın ardından sistem Ödemiş'te de kurulacak.

Kemalpaşa'da Yiğitler ve Örnekköy'de kurulan sistem sayesinde cep telefonuna otomatik mesaj gönderilerek sulama ve ilaçlama uyarıları yapılırken don ve fırtına gibi olumsuz koşullar için önceden haberdar edilen üreticiler, en verimli sezonlarından birini yaşıyor.

Sıcaklık, nem, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme ve toprak nemi gibi bilgileri üreticilere sağlayan sistemde ayrıca don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri de sistem sayesinde öğrenilerek ürünlerdeki verim ve kalitenin artması sağlandı, ilaçlama ve sulamadaki kayıpların önüne geçildi.

ÖDEMİŞ DE SIRADA

İlki Kemalpaşa'da kurulan sistem Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi`nin talebi sonrası Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla Ödemiş'te de kurulacak. Ödemiş'te kurulacak üç adet erken uyarı istasyonu, meyve, sebze ve zeytin üretiminde zirai don tehlikesi ile hastalık ve zararlılarla mücadele dönemlerini önceden üreticiye bildirecek. Ödemiş'in ardından Tire, Selçuk ve Kiraz'da da erken uyarı sistemleri kurulacak.

Küçük Menderes havzasındaki üreticiler sel ve dolu afetleriyle boğuşurken kurulduğu noktadan itibaren 10 kilometre çapındaki alandan veri toplayan sistem 5 günlük hava tahminlerini yapacak, don ve fırtına gibi meteorolojik olayları mesaj olarak üreticilerin cep telefonuyla bilgilendirecek.


Başar Uçar

Hiç yorum yok