SON DAKİKA

Grupla Oynanan Oyunların Sosyalleşmeye Etkisi NedirSon yıllarda bilgisayar dünyasının gelişimine bağlı olarak oyun dünyası da bu doğrultuda gelişim gösteriyor. Eskiden sokakta veya parkta grup olarak oyunlar oynarken şimdi bir internet kafede toplanarak veya evimizdeki bilgisayarımızdan anlık bağlantı kurup online olarak arkadaşlarımızla oynayabiliyoruz.

 Peki, bu şekilde grupla oynanan oyunların sosyalleşmeye etkisi nedir?

          
 Yapılan araştırmalara göre  grupla oynanan oyunların sosyalleşmeye etkisi nin olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Bu oyunları iki kategoride inceleyebiliriz: fiziksel aktivite oyunları ve online platform oyunları.

            Öncelikle fiziksel aktivite oyunları olarak ilk başta aklımıza basketbol, futbol gibi başlıca topla oynanan sporlar gelir. Bunlar başta olmak üzere birçok sokak oyunu da dâhil fiziksel aktivite oyunlarına dâhil edilebilir. Bu tür oyunlar genelde kalabalık olarak oynandığından dolayı sosyalleşme açısından bireylere büyük oranda katkı sağlar.

            İkinci olarak teknolojinin gelişmesiyle birlikte online oyun platformları da boy göstermeye başlamaktadır. Her gün gelişmekte olan bu sektörde milyonlarca oyuncu bu oyunları oynar ve her gün yeni arkadaşlıklar kurma fırsatını yakalar. Bu şekilde insanlar kendilerine yeni arkadaşlar edinebilir ve hatta onlarla gerçek hayatta iletişim kurabilirler. Buna bağlı olarak bu tür oyunlar sosyalleşmede bir araç olduğu gibi tam tersi anti-sosyalleşmeye de yol açabileceği görülmektedir. Bunun gibi durumlar kişinin ruh haline ve karakter yapısına bağlı olarak arkadaşlık ve sosyalleşme olgularına yakın olup olmadığıyla alakalı olmaktadır.

            Sonuç olarak grupla oynanan oyunların sosyalleşmeye etkisi nedir diye sorduğumuzda oyun türlerinin sosyalleşme üzerinde farklı etkilerini göze alarak grupla birlikte sosyalleşme olgusu yukarıda belirtilen ayrı iki oyun türü altında incelenmiştir. Bu iki oyun türlerinin sosyalleşmeye yadsınamaz derecede katkı sağladığı görülmektedir. Tabi ki her durumda olduğu gibi sanal ortamda yani online oyun platformunda sosyalleşme yerine her zaman gerçek bir ortamda oynanan grup oyunları yoluyla sosyalleşmek daha doğru bir yoldur.

Elif Yıldırım

Hiç yorum yok