SON DAKİKA

İpekböcekçiliğine yeni bir bakış: “Kozadan Çiçeğe”Ödemiş'in geçmişte ön planda olduğu ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırılması için çalışmalar sürerken kozaların satılamayan kısımlarının yeniden değerlendirilmesi için kurs düzenlendi.

Ödemişli kadınlar ipekböceği kozalarının satılamayan kısımlarını "Kozadan Çiçeğe" adlı projeyle birer el sanatı eserine dönüştürecek.

Ödemiş'te Kent Konseyi ve Bursa Koza-Birlik'in uzun zamandır sürdürdüğü ipekböceği üretim projesi ile ortaya çıkan ipekböceği kozalarının değerlendirilmesi için Ödemişli kadınların talebiyle proje hazırlandı.

ÖDEMİŞLİ KADINLAR İSTEDİ KURS AÇILDI

İpekböceği kozasından çeşitli objeler üretmek için kurs isteyen kadınlar taleplerini Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne iletti. Kurs açılması için Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile iletişime geçilmesinin ardından usta eğitmen görevlendirilerek çalışmalara başlandı. Ödemiş Ticaret Odası'nın da destek verdiği kursta 25 kursiyer görev yapıyor. Kurs çalışmalarına Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi'nde devam ediliyor.

EL ELE VERDİLER

Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Ödemiş Ticaret Odası, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve İŞKUR Torbalı Hizmet Merkezi'nin protokolüyle hayata geçirilen proje çerçevesinde Ödemişli kadınların ipekböceği kozalarından değişik süs objeleri, bileklik, gelin taçları, sehpa örtüleri, lavanta keseleri, tablolar ve benzeri el sanatları eserleri üretip geçimlerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Özlem Yamantürk

Hiç yorum yok