SON DAKİKA

İzmir’de “engelsiz iftar” sofrası


İzmir Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da engelliler ve aileleri için iftar sofrası kurdu. Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki iftar yemeğine 3 bin 850 konuk ağırladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen geleneksel iftar yemeklerinin ilkinde engellileri ve ailelerini ağırladı.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'nun da katıldığı iftar yemeğine 106 dernekten, 3 bin 850 engelli ile aile fertleri katıldı.  Ödemiş Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği ve Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği üyeleri ve yöneticileri de yemeğe İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı servis desteğiyle katıldı.

Bu "engelsiz iftar", aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan'daki ayında bugüne kadarki en büyük daveti olarak kayıtlara geçti. İftar yemeğine katılan çölyak ve fenilketonüri hastaları için ise özel menü hazırlandı.

KOCAOĞLU KONUKLARIYLA YAKINDAN İLGİLENDİ

Gece boyunca konuklarıyla neredeyse "tek tek" ilgilenen Başkan Aziz Kocaoğlu, istekleri dinledi ve hatıra fotoğrafları çektirdi. Başkan Kocaoğlu, işitme engelliler için işaret diline çevrildiği konuşmasında, Ramazan ayının kentimize ve ülkemize huzur ve barış getirmesini dileyerek, "Bütün hemşerilerimize eşit hizmet vermeye çalışıyoruz. Ama engelli dostlarımızın, kardeşlerimizin arkadaşlarımızın elbette ayrı bir değeri, ayrı bir önemi var" dedi

ÖZEL MENÜ HAZIRLANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin iftar davetinde, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetleri nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren gıdalardan uzak durması gereken çölyak hastaları ile yine özel diyetle beslenmek zorunda kalan fenilketonüri hastaları için ayrı masalar ve özel menüler hazırlanması, konuklar tarafından takdirle karşılandı.

Özlem Yamantürk

Hiç yorum yok