SON DAKİKA

Kan Bağışına Şahit EngeliTürkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan, Kızılay’a kan bağışı için gittiğinde, ‘Şahidiniz olmadan kan veremezsiniz’ yanıtı ile karşılaştığını belirterek, ‘Bu uygulama sona ermeli’ diye isyan etti.

Konu hakkında Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan Arıkan, Kızılay Kan Merkezi’ne bağlı Alsancak’taki Kan Alma Birimi’ne kan vermek için gittiğini belirterek, “Hemşireler, kan bağışı yapabilmem için yanımda bir şahidimin olması gerektiğini söyledi. Birlikte geldiğim bir arkadaşım bana şahit oldu, o şekilde kan verebildim’ dedi.

Bu uygulamaya anlam veremediğini anlatan Arıkan, şunları söyledi , ‘Değerli arkadaşlar ben kızıl ayın kan veren gönüllülerindenim. Yirmi beş kez kan verdiğim içinde gümüş madalyam var. Geçen salı günü bir evrak işim için dışarı çıkmıştım. Hadi bu gün kan vereyim dedim. Kızılay kan merkezine geldim. Alsancak’taki personel zaten beni çok iyi tanıyor. Görevli arkadaşlar görmeyenlerin kan verirken şahit bulundurmaları gerekir. Size biri şahit olsun dediler. Bende hiç sesimi çıkarmadım kan verirken resmimi çektirdim. Arkadaşım şahit oldu. Arkadaşımın kimlik bilgilerine kadar aldılar. Ben daha sonra kızıl ayın ilgili kurumlarına bu uygulamanın gerekçesi dayanağı nedir diye yazılı olarak cevap istedim. Yazılı olarak cevap vermediler. Bende sizlere kamuoyuna şikâyet ediyorum. Bu uygulamanın sona ermesi uygulamayı getirenlerin ve uygulayanların cezalandırılmasını istiyorum’dedi

Kaynak: BSHA

Hiç yorum yok