SON DAKİKA

Karaca: “Sağlıkta tek bir mucize yok”
Ödemiş Sanat Etkinlikleri Merkezi (ÖSEM) bir etkinliğe daha imza attı. Umut Tiyatro Kafe`de önceki akşam gerçekleştirilen etkinlikte Bitki Şifa Bilimi (Fitoterapi) uzmanı Şaduman Karaca sunum yaptı.

Ödemişlilerin yoğun ilgi gösterdiği geceye Almanya`da eğitim alarak muayenehane açma hakkı kazanan ve aynı zamanda Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü`nde öğretim görevlisi olarak çalışan Şaduman Karaca konuşmacı olarak katıldı. Karaca, alternatif tıp, bitkilerle tedavi ve fitoterapi üzerine sunum yaptı.

AKTARLARDA SATILAN ÜRÜNLERE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlığın bütüncül bir konu olarak ve hastalıktan önce ele alınması gerektiğine işaret eden Karaca, hiçbir ürünün mucizevi etkisinin olmadığına değindi. "Sağlıkta tek bir mucize yok" diyen ve asıl mucizenin doğanın kendisinde ve döngüsünde olduğuna vurgu yapan Karaca, doğal ve ekolojik yaşamın korunması gerektiğine inancını belirtti.

Doğanın sağlığının insan sağlığı üzerindeki doğrudan etkilerini anlatan Şaduman Karaca, aktarlarda satılan ürünlerin sağlıklı olabilmesi için mevsiminde toplanma,  kurutma ve işlenme sürecinin ve saklama koşullarının anahtar rolde olduğunu söyledi.

"BOZDAĞ ŞANSLI BİR BÖLGE"

Doğal, şifalı bitki çeşidi ve verimliliği açısından Bozdağ, Gölcük bölgesinin çok şanslı olduğunu belirten Karaca, birkaç yıldır İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi kentlerden gelen katılımcılarla bu bölgede doğa yürüyüşü ve şifalı bitki saha gezileri düzenlediğini söyledi. "İlginçtir ki Ödemiş`ten bu gezilerimize katılan kimse olmadı" dedi.

Katılımdan ve ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten Şaduman Karaca, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Gezi talebinde bulunan kalabalık için, uygun bir tarihte bunun gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Başar Uçar

Hiç yorum yok