SON DAKİKA

Karne fotosu paylaşan veliler dikkat...2016/2017 Ders yılının sona erdiği ve karnelerin alındığı bugün uzmanlar, sosyal medyada karne paylaşma çılgınlığı için uyardı.

konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde CNN-Türk kanalına röportaj veren Klinik Psikolog Handan Ergün Hoşrik önemli noktalara değindi.

Sosyal medya hesaplarında çocuklarının karne heyecanını paylaşan velilerin sayısının gün geçtikçe arttığını kaydeden Hoşrik, şunlara dikkat çekti: “Çocukların bütün bir yıl düzenli olarak okula gidebilmiş, yeni şeyler öğrenmiş ve okuldaki sorumlulukları, faaliyetleri olabildiğince gerçekleştirebilmiş olduklarını gözden kaçırmamalıyız. Sonuç ne olursa olsun belgeleri ve notları vurgulamak hatalı olacaktır. Yüksek notları, takdir belgelerini açıkça fotoğraflar ve ifadelerle paylaşmak diğer çocuklar ve ebeveynler üzerinde baskı yaratır. Ayrıca bu notları almış çocuk üzerinde de ileriye dönük bir baskı ve abartılmış bir başarı duygusuna yol açabilir. Bu durum sürekli olarak kalıplaştırılmış bir başarı algısı yaratır ve nesiller boyu eğitim yaklaşımının hatalı şekillenmesine yol açabilir. Bu nedenle son dönemde sosyal medyanın kullanımındaki artışla birlikte, daha da belirgin bir hale gelen durum, “başarının” ya da “karne”nin abartılmasıdır.”

Siz gerçekten hangisini paylaşmak istiyorsunuz?

Karneler ve alınan belgelerin paylaşılmaması gerektiğini belirten Hoşrik, “Bu hem kendi çocuğunuz hem de diğer çocuklar için zararlıdır. En güzeli o güne ait birlikte çekilmiş; ancak karnenin ortada görünmediği bir anı fotoğrafı ya da paylaşmak istediğiniz sözler olabilir. Tabi yine notları içermeyen sözler olmalı. Aksi takdirde paylaştığınız şey “karne”dir, çocuğunuz ile bir anı değil” şeklinde konuştu.

Karne kimin başarısı?

Karnenin sadece öğrenciye veriliyormuş gibi görünse de aslında öğretmenin, velilerin ve çocuğun “başarı”sına ya da başarısızlığına dair bir belge olduğunu söyleyen Hoşrik, “Herkesin söz konusu karnelerden kendine pay çıkarması önemli. Ancak sorun olumlu sonuçları herkes kendi başarısı olarak kolayca kabul ederken, düşük notların bulunduğu bir karnenin sorumluluğunun tamamen öğrenciye bırakılması ile başlıyor. Ve belki de “karne”den çok, iyi yetişmiş bir birey, tüm toplumun sorumluluğudur” dedi.

Kaynak: cnn-türk


Hiç yorum yok