SON DAKİKA

Kaymakçı Karpuzu "Haziran sonunda"


Kaymakçı Karpuzu her yıl olduğu gibi bu yıl da haziran ayının son haftası ile temmuz ayının ilk haftası aralığında tezgahlarda yerini almaya başlayacak.

Karpuz Pazarı için geri sayım

    Ödemiş`te her yıl haziran ayının son haftası ile temmuz ayının ilk haftası aralığında tezgahlarda yerini alan meşhuru "Kaymakçı Karpuzu"nun; her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı tarih aralığında tezgahlarda yerini alması bekleniyor. Ödemişli karpuzcu esnafları sözü edilen tarihlerde Demiryolu Caddesi Eski İstasyon arkası mevkiinde kurulan "Karpuz Pazarı"nda tezgah açmak için gün sayıyorlar.

    Şu an piyasada satılan karpuzların "Adana Karpuzu" olduğunun altını çizen yarım asırlık Ödemişli karpuzcu esnafları; "3 numara Adana karpuzunu Kaymakçı Karpuzu diye vatandaşa yutturuyorlar" ifadelerini kullanarak yerel basında yer alan Kaymakçı Karpuzu`nun çıktığı ve tezgahlarda yerini aldığı  haberlerine tepki gösterdiler.

"Tezgahlarda gördüğünüz karpuz Kaymakçı değil, Adana karpuzudur"
    13 yaşından bu yana karpuzculuk esnaflığı yapan 58 yaşındaki Zafer Selayet; "Bizim şu an için satmış olduğumuz karpuz "Adana Çekirdek Karpuzu"dur. Yöremizde satılan iki tip karpuz vardır. Bunlardan bir tanesi çekirdek, diğeri ise "Kabak Karpuzu"dur. Çekirdek tipindeki karpuzun rengi açık ve tatlı olur. Kabak karpuzunun rengi ise kıpkırmızı olur ve daha az tatlıdır."

"Mübarek Ramazan ayında vatandaşlar apaçık kandırılıyor"
    "Ben 45 yıllık karpuzcu esnafıyım ve herkes bunu bilir. Bazı esnaf arkadaşlarımız gelişi 1 liradan olan 3 numara Adana tipi karpuzları vatandaşa Kaymakçı Karpuzu diye yutturuyorlar. Mübarek ramazan günü bu apaçık bir dolandırıcılıktır. Bazı gazetelerde de Kaymakçı Karpuzu`nun çıktığı haberlerini okuduk. Bu durum bizi daha da kızdırdı. Çünkü vatandaş apaçık kandırılıyor. Kaymakçı Karpuzu`nun çıkmasına daha en az 20 gün var. Bayrama kadar Kaymakçı Karpuzu zor çıkar." şeklinde konuştu.

    22 yıldır manavlık yapan 45 yaşındaki Durmuş Uzan; "Ben karpuzun ne olduğunu bilirim. Karpuz bu yıl hava koşullarından dolayı genel olarak gecikti. Kaymakçı karpuzu zaten 20-25 Haziran`dan önce çıkmaz. Şu an piyasada Kaymakçı Karpuzu diye satılan karpuzları biliyoruz. Biz de sattığımız karpuzları aynı yerden alıyoruz. Satılan karpuzların tamamı "Adana Karpuzudur". Zaten şu an Kaymakçı Karpuzu çıkmış olsa 2 veya 3 numara olur. Biz 1 numara Adana Karpuzu satıyoruz. Ve Adana Karpuzu sattığımızı söylüyoruz. Kaymakçı Karpuzu sattığını iddia edenlerin tezgahlarındaki karpuz ise 3 numara Adana Karpuzudur. Mübarek Ramazan ayında vatandaşlarımızı kandırmanın ne alemi var? Nerede kaldı esnaflık?" şeklinde konuştu.

Tutku Kaytaran

Hiç yorum yok