SON DAKİKA

KÜÇÜK GELİNLERMerhaba sevgili okurlar,

 Bundan birkaç sene evvel sıklıkla adını duyduğumuz ama ilerleyen zamanla birlikte daha az söylenen bir konu küçük gelinler. Birkaç sene önce bu konuda yapılan araştırmaların yoğunluğu, yapılan dizi ve film projeleri gibi örneklerle adını çokça duymuştuk. Ama ilerleyen zamanla birlikte bu konu gündemden oldukça uzaklaştı. Bir tv programında Kiraz'da gerçekleşen küçük yaşta evliliklerle ise bu konu en azından tekrar benim gündemime oturdu.

Bu konuya daha vakıf olabilmek için ve biraz da meraktan konuyu iyice araştırdım. Ama araştırdıkça midem bulandı, araştırmanın derinine indikçe kendimden, insanlıktan utandım. Hele çeşitli evlilik yaşlarını duydukça ise kanım dondu. Çocuk gelin yaşları maalesef 4 yaşına kadar iniyordu. Yani eline şeker verseniz tek başına üstüne bulaştırmadan yiyemeyecek bir çocuktan evlenmesi bekleniyordu. Bunu anlamaya çalışmak, buna izin veren aileleri, bu çocukları gelin diye almaya kalkan aileleri anlamaya çalışmak boşuna. Çünkü mantık sahibi, akıl, vicdan sahibi hiçbir kimsenin aklına gelecek bir şey değil bu.

Hiçbir şeyden habersiz evlendirilen çocuklar hemen ardından çocuk sahibi oluyorlar maalesef. Nasıl olmasınlar ki? Çünkü bu çocuklar doğal olarak yaşları gereği oyun oynamak dışında bir şey bilmiyorlar. Doğum zamanı geldiğinde biyolojik olarak da mantıksız bir süreç olduğundan bu kızlarımızdan çoğunu kaybediyoruz. Doğumdan sağlıklı çıkanlardan ise sağlıklı, duyarlı evlatlar yetiştirmelerini bekliyoruz.  Ama kendisi zaten doğal bir hayat sürmeyen bir çocuktan geleceğin gençlerini yetiştirmesini bekliyoruz. Baştan sona saçma, baştan sona yanlışlarla dolu bir süreç. Küçük yaşta evlilik genelde kız çocuklarıyla özdeşleşse de sadece kız değil erkek çocukları da erken yaşta evliliğe sürükleniyorlar. Hatta kimi ülkelerdeki küçük erkek çocuklarının yaşlı kadınlar tarafından beğenilip kocalığa seçildiğini biliyor muydunuz? Ama karşılaştırıldığında erken evlilik yine de kızlarda daha fazla. İşin en kötü tarafı ise bu oranlar ilerleyen yıllarla birlikte artıyor.

Ayrıca çocuk evlilikleri sadece bizim ülkemize özgü değil. Hindistan, Afganistan, kimi Afrika ülkeleri ve daha birçok ülkede çocuk evlilikleri oldukça yaygın bir durum. Kısacası yetişkinlik suçları olan savaş gibi erken evlilikte de olan çocuklarımıza oluyor. Kısaca sevgili okular, siz siz olun bu yanlışa, bu vicdansızlığa kapılmayın, çocuklarınızı (özellikle de kız çocuklarınızı) okutun, kendi ayakları üstünde durmasına, başarılı kişiler olmasına yardım edin. Gerçek anne babalar gibi, onların sizden beklediği gibi.

AYŞEN GÜNER

Hiç yorum yok