SON DAKİKA

Ödemiş Buğday'ında hasat zamanı


Ödemiş'te yem bitkisi olarak değerlendirilen buğday için hasat dönemi başladı. Üreticiler mayıs ayı sonundan itibaren etkili olan yağışların buğdayda verimi yükselttiğini söyledi.

Ödemiş'te özellikle suyun yeterli olmadığı bölgelerde üretimi yaygın olan ve hayvan yemi olarak değerlendirilen buğday için biçerdöverler tarlalara indi.
10 günden beri devam eden hasat için ilçe dışından çok sayıda biçerdöver getirtilirken tarlalarda hareketlilik yaşanmaya başladı. Hayvancılığın yaygın olduğu ilçede buğdayların yem fabrikaları tarafından alındığı, saplarının ise balyalandığını kaydeden üreticiler hasat döneminin haziran ayının son günlerine doğru son bulacağını ifade etti.

"VERİM ÇOK YÜKSEK"

Ödemiş'in Çaylı Mahallesi'ndeki 60 dekarlık arazisinde hasat yapan üreticilerden Fethi Ekşi, "Bu yıl verim çok yüksek. Bunun da sebebi geç gelen yağışlar. Bu yağışlar çok olumlu etkiledi. Danesi neredeyse iki katına çıkmış durumda. Dekar başına bölgemizde geçmişte 500 kilo ila 1000 kilo arasında verim alınırken bu yıl dekar başına 1000 kilo verim var. Ben ton başına 860 liradan ürünümü satmış bulunuyorum.

"YEM FABRİKALARI ALIYOR"

Ödemişimiz süt hayvancılığının merkezi. Bu nedenle tıpkı silajlık mısır gibi susuz bölgelerde ağırlıklı olarak buğday ekiliyor. Ekim ayının sonları ve kasım ayı başı gibi ekim yapıyoruz. Yem fabrikaları alım yapıyor. Ancak buğdayımız un değirmenleri için de uygun. Fakat bölgemizde un fabrikası bulunmuyor. Un fabrikaları daha yüksek fiyattan alıyor.

"10 GÜN DAHA SÜRER"

Bölgemizde hasat dönemi için biçerdöverler Konya, Afyonkarahisar ve Eskişehir bölgesinden geliyor. Ton başına devletimizin desteği de söz konusu. Bu destek sadece sertifikalı tohumlara sağlanıyor. Sertifikalı tohumla verim de artmış durumda. Dane alındıktan sonra geriye kalan saplar da balyalanacak. Bu sapları da yem bitkisi olarak hayvanlarımıza vereceğiz. Yağışların da etkisi ile görülmemiş bir hasat var. Hasat 10 gün daha sürer. Ben hasadımı tamamlayıp sapları topladıktan sonra güz salatalığı ekimi yapacağım" diye konuştu.


Başar Uçar

Hiç yorum yok