SON DAKİKA

Ödemişli gençlerimizden çevreci geri dönüşümler


Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi eğitim-öğretim yılını doğa dostu bir projeyle tamamladı. Geri dönüşüme dikkat çekme amacıyla atık kağıtları hamura dönüştürülerek içlerine tohumlar yerleştirildi.

Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi (TOAL), bu eğitim yılında gerçekleştirdiği sosyal ve bilimsel projelerin finalini geri dönüşümü özendiren bir projeyle yaptı. Okulun proje danışmanı öğretmeni Zerrin Güngör okuldaki tüm öğrencilere ve öğretmenlere "Tohum Toplarından" oluşan armağanlar verdi.

KAĞIT TOPLARINDA SEBZE TOHUMLARI VAR

Projeyle ilgili bilgi veren okul müdürü İlhan Koca, "5 Haziran Dünya Çevre Gününü anlamlı kılmak için okulumuzda eğitim gören öğrencilerde çevre bilinci oluşturabilmek amaçlı olarak gerçekleştirilen bu etkinlikte öğretmenimiz atık kağıtları hamur haline getirerek onların içerisine çeşitli tohumlar yerleştirdi. Evlerinde saksılara ekilebilecek çeşitli çiçek tohumlarının yanı sıra maydanoz, tere, roka tohumlarının da yer aldığı bu toplar evlerin balkon ve pencerelerin renklenmesine katkı sağlayacaktır. Okulumuza faklı bir bilinç kazandırdığı için bu çalışmadan memnunuz" şeklinde konuştu.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMA

Kağıt toplarının suyla çözülerek tohumları toprakla buluşturacağını ifade eden proje danışman öğretmeni Zerrin Güngör ise "Bu çalışma öğrencilerimizde hem geri dönüşüm bilincinin kazandırılması hem de doğaya sahip çıkma ve koruma bilincini kazandırması amacıyla gerçekleştirildi. Atık kağıtlardan oluşturduğum küçük toplar içerisine çeşitli çiçek ve benzeri tohumları koyduğum gibi, doğaya atacağımız değişik meyve çekirdekleri de söz konusudur. Özellikle bu sene yağışlı bir mevsim geçiriyoruz. Doğaya atılan bu toplar su içerisinde çözülerek tohumun yeşermesi için uygun imkan yaratmaktadır. Bu anlamda doğaya verdiğimiz bu desteğin amacına ulaşmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Evrim Kaytaran

Hiç yorum yok