SON DAKİKA

Resim yaparak tarih yolculuğuna çıktılar!


Ödemiş'te modernize edildikten sonra 2015 yılında kapılarını yeniden ziyaretçilerine açan Ödemiş Müzesi dün adeta dersliğe dönüştü. Üç Eylül YBO öğrencileri Görsel Sanatlar dersini müzede işledi.

Öğrenci gruplarının ücretsiz olarak ziyaret edebildiği Birgi yolundaki Ödemiş Müzesi bu kez Üç Eylül Yatılı Bölge Ortaokulu'nun Görsel Sanatlar dersine ev sahipliği yaptı.

Üç Eylül YBO Görsel Sanatlar Öğretmeni Dursun Kart yönetimindeki 5. Sınıf öğrencileri Ödemiş Müzesi'ndeki eserlerin öykülerini dinledikten sonra onları karakalem ile çizmeye başladı. Teşhir salonunda dilediklerince resim çizme şansını yakalayan öğrencilere eserlerle ilgili bilgileri Ödemiş Müzesi Arkeologu Ayşen Gürsel verdi.

ÖDEMİŞ MÜZESİ'NDE DERS İŞLEDİLER

"Çocuklar bugün gördükleri eserleri onların öykülerini ve geçmişte bu bölgede yaşamış uygarlıkları görsel olarak da hayal güçlerine kazıdıkları için hiç unutmayacaklar" diyen Görsel Sanatlar Öğretmeni Dursun Kart, "Öğrencilerimize önce eserleri anlattık. O eserler bilincine hakim olmalarını istedik. Hazırladığımız formlara önce eserlerle ilgili bilgileri yazdılar. Ardından da onları hayal güçlerini de katarak çizmeye başladılar. Kültürü ve tarihi öğrenmek ve bu bilgilerin kalıcı hale gelmesi için en kısa yol bu. Ödemiş Müzemizin de son derece uygun, nezih bir ortamı var. Bu etkinliği tüm okullarımız yapabilir. Çocuklarımızın böylelikle hem yaşadıkları çevreyi tanımalarını hem de müze kültürlerinin gelişmesini hedefledik. Güzel bir etkinlik oldu. Ödemiş Müze Müdürlüğümüze de teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.


Başar Uçar

Hiç yorum yok