SON DAKİKA

Sen hayırdır?




Merhabalar sevgili Cephe okurları;

İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde aklıma bir şey takıldı. Bu sabah televizyonda arka arkaya 3 haber gördüm.

"Tartıştığı kocasını bıçaklayarak öldürdü!"

"İnternetten kıyafet satan genç kıza silah zoruyla tecavüz etti!"

"Erkek arkadaşı tarafından dövülen kadın, hamile çıktı"

Yani şu başlıklara, şu yaşananlara bir bakar mısınız. Ardından birkaç haber daha gördüm. Şahsın biri bir süpermarkete giriyor, koliler başkasına verildiği için reyon görevlilerinden rastgele birini seçip dövüyor. Bir başka gün benzer bir habere daha şahit oldum. Diyarbakır'daydı. Bir çift sokakta el ele yürüyorlar. Adamın teki "burada böyle yürüyemezsiniz" diyerek önce adama sonra da kadına saldırıyor.

Ne oluyor yahu!? Ne oluyor Allah aşkına!?

Ne ara bu kadar tahammülsüz, bu kadar sevgisiz bir toplum haline geldik? Yani şunu hiçbir zaman anlayamamışımdır; Bir insan bir başka insanın yaşama şekline müdahale etme hakkını kendinde nasıl buluyor? "Burada böyle yürüyemezsiniz" ne demek? Kimsin ki sen? Bu ne cüretkarlık ya? Sen hayırdır?

Yolda durupdururken bir anda dövülebiliyorsunuz. Hiçbir sebep olmasına gerek yok. Ya da işinizde gücünüzdeyken tecavüze uğrayabiliyorsunuz. Bir eğlence yerinde kurşunlanabiliyorsunuz. Neden peki?

Biz saygısız bir toplum olduk. Biz tahammülsüz bir toplum olduk. Bizim, bırakın bir başkasına, kendimize bile tahammülümüz, saygımız kalmadı. İnsanlar öz saygılarını, öz disiplinlerini, insan sevgilerini yitirdiler. İnsanlar ahlaklarını, etik değerlerini, vicdanlarını yitirdiler. Bazılarını tenzih ederim tabi, onlar iyi ki varlar.

Sakin olun yahu. Bi sakin olun. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Asarım, keserim, öldürürüm, sen bana yanlış yapamazsın bilmem ne… Hayırdır kabadayı mısınız hepiniz?

Kendinizi bu kadar önemli saymayın şu dünyada. Burası ne ki… Burasi bir pencere. Sirasi gelen bakip gececek iste. Gerek yok bu kadar siddete uzuntuye. Dunyayi guzellik kurtaracak. Iyilik kurtaracak.

Sahi sen hayirdir?

Yasemin Yancı

Hiç yorum yok