SON DAKİKA

Takı-m olmadan asla
Merhaba sevgili okuyucularım;

Altın, gümüş, bijuteri biz kadınlar için ne kadar önemlidir bilirsiniz. Çok şık ve pahalı bir abiye elbise yanlış seçilmiş bir takıyla gölgede kalabilir. Basit günlük bir kıyafet iyi seçilmiş bir takı ile tarza dönüşebilir.

Arkadaşlarıma sordum "takı deyince aklınıza ne geliyor" diye. Bazıları "kolyem olmadan asla dışarı çıkmam" dedi. Bazısı "bileğim boş olursa kendimi boşlukta hissederim" dedi.

Birde altın düşkünlüğü var. Bunu Ödemişli bayanların çoğunda görmek mümkün. Boşuna değil yani kuyumcuların bu kadar çok olması. Düğünlerde seyyar kuyumcu gibi dolaşan yeni gelin olduklarını düşündüğüm hanımlar. Altın gününün adına yakışır "altın"a batırılmış hanımlar. "Aaa lütfen bileziklerini tak, dost var düşman var". Bu şu demek, gelin bileziklerini taksın ki damat sattı herhalde altınları demesinler.

Bunlar tamamen yerel söylemler tabi. Kadındır altın yakışır elbet. Ne diyelim alıp takana helal olsun.
Son yıllarda el emeği takılar da çok moda. Doğal taşlı olanlar benim tercihim. Boncuklardan yapılan kolyeler küpeler. Halk eğitim merkezinde verilen takı tasarım kursu oldukça yoğun ilgi görmüş. Hele birde son zamanlarda ipek kozadan yapılan tamamen organik tasarımlar gerçekten harika. Bayanlarımızın el emeği göz nuru çalışmaları kadınların takı ve aksesuara verdiği önemi bir kez gösteriyor.

2017 takı trendlerini hiç merak ettiniz mi?

Devasa derecede büyük kolyeler bu yıl çok moda. İnce uzun küpe 2017'nin küpe trendi. Küpelerin illa eşit olması gerektiğini söyleyenler yanlış söylemiş. Küpeler iki elmanın yarısı olacak diye bir şey yok. Simetrik ve dengeli değil. Bir küpe uzun diğeri ise daha kısa bu şekilde takı stillerinin farklılık özelliğinden yararlanılmış. Ayrıca küpeler özdeş de değil yani farklı tarz küpeler, bambaşka ilgi duymamıza sebep oluyor.

Bileklerde tek parça değil de birden parçalı bilezik tarzı takı şeklidir. Cüretkâr ama bir o kadarda güzeldir. Genellikle Arap tarzı dansöz stili dense de gayet hoş ve güzel. Sadece metal değil hafif deri tarzı olanlarda mevcuttu. Taşlı, teferruatlı stillerde bu yıl oldukça moda…
Takılar biz hanımların olmazsa olmazı. İster altın, ister bijuteri bizi bir takım yapan ortak tutku…
Sevgiler…

Özlem Erakyol

Hiç yorum yok