SON DAKİKA

Türkiye’nin “en uzunu”


İzmir Büyükşehir Belediyesi 104 metrelik yangın merdiveniyle sınır tanımıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bina yükseklilerinin artması üzerine, yüksek yapılarda meydana gelen yangın ve kurtarma faaliyetleri için 104 metrelik yangın merdiveni satın aldı.
Büyükşehir belediyesi 60 ton ağırlığındaki olan ve gövdesi 360 derece dönebilen aracı 2.4 milyon Euro`ya satın aldı.
Hareketleri ana kumanda merkezinden kontrol edilebilen aracın kırılmalı merdiveni sayesinde dar sokaklarda meydana gelen yangın ve kurtarma faaliyetlerinde yatay olarak çalışılabiliyor.
Dev araç
İzmir'de, 'Yeni Kent Merkezi' planlanmasının ardından bölgede gökdelenlerin yükselmeye başladığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürü İsmail Derse, "Kentteki bu gelişmeyi dikkate alarak, Türkiye'nin ilk ve tek en uzun merdivenli itfaiye aracını Bayraklı İtfaiye Grubu`muzda konuşlandırdık. 60 ton yüke sahip merdivenli itfaiye aracıyla olay yerine gittiğimizde, ilk iş olarak hızlı bir şekilde zemin etüdü yapmamız gerekiyor. Lotsel ölçüm cihazıyla yeraltı, kanalizasyon, elektrik, su, internet ve doğalgaz altyapıları ve yumuşak zemin bilgilerini elde ediyoruz. Bu bilgiler sayesinde aracımızı kaza riskinden uzak sağlam bir zeminde konuşlandırıyoruz" dedi.
Vatandaştan destek bekliyor
Gökdelenlerin olduğu bölgede meydana gelecek olan olası yangın ve afet risklerine karşı uzun merdivenli itfaiye aracının konuşlandıracakları yerleri önceden tespit ettiklerini belirten Derse, vatandaşlardan bu konuda destek beklediklerini ifade etti. Bölgede bulunan yangın söndürme vanalarının yakın çevrelerine araç park edilmemesi konusunda da İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürü İsmail Derse destek beklediğini belirtti.Özlem Yamantürk

Hiç yorum yok