SON DAKİKA

100 bin PULLU SAZAN Beydağ'a!Haydi Rastgele..


Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü, baraj ve göletlere bırakılmak üzere 1 milyon 600 bin pullu sazan üretti. Bugünlerde su sıkıntısı ile gündemde olan Beydağ Barajı’na 100 bin pullu sazan yavrusu bırakıldı.

İç sularda av sezonu açılırken balıkçılar baraj göllerine ağ atmaya başladı. Hizmet alanı İzmir, Manisa ve Uşak’ı kapsayan Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü’nün Ürkmez Barajı’nda bulunan Su Ürünleri ve Balık Üretim Tesisi kendi rekorunu kırarak tam 1 milyon 600 bin pullu sazan üretti. Balıkların tümü göletlere bırakılacak.

ANAÇLAR MAYIS AYINDA SAĞILDI

Geçtiğimiz yıl 1 milyon 300 bin balık yavrusu üreterek Ege’nin dört yanındaki baraj göllerine bırakan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Ürkmez Su Ürünleri ve Balık Üretim tesis bu yıl kendi rekorunu kırdı. Pullu sazan üretimini yüzde 25 artırdı. Mayıs ayında sağılan anaç pullu sazanlardan tam 1 milyon 600 bin yavru elde edildi. Özel toprak havuzlarda özenle beslenen yavrulardan boyu 6 ile 8 santimetre ulaşanlar ise göllere salınmaya başlandı.

BEYDAĞ BARAJI’NA 100 BİN BALIK

Su sıkıntısı nedeniyle sulamanın durduğu Beydağ Barajı’na 100 bin adet pullu sazan yavrusu bırakıldı. Balıkçılığın her geçen gün geliştiği barajda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle balık ağı örme kursu açılsa da sulama kanallarından yavru balıkların çıktığı gözleniyor. Doluluk oranı %10’un altına düşen barajın uzun bir süre balıkçılık için kullanılacağı değerlendiriliyor.

870 BİN BALIK BIRAKILDI

Beydağ Barajı’nın yanı sıra Yortanlı Baraj Gölüne 40 bin, Demirköprü Baraj Gölüne 150 bin, Kestel Baraj Gölüne 40 bin, Gölmarmara Gölüne 150 bin, Sevişler Baraj Gölüne 40 bin, Seferihisar Baraj Gölüne de 30 bin pullu sazan salındı.

Aydın ve Eskişehir Bölge Müdürlükleri sahasındaki göllere de balık veren DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Işıklı Baraj Gölüne 150 bin, Çine Baraj Gölüne 100 bin, Topçam Baraj Gölüne 70 bin pullu sazan saldı.

ÜRETİM %25 ARTTI

26 Temmuz itibari ile 870 bin yavru sazanı baraj göllerine bıraktıklarını kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker “ Geçen yıl 2. Bölge Müdürlüğü’müz bünyesindeki tesisimizde 1 milyon 300 bin balık üretmiştik. Bu rakamı bu yıl yüzde 25 oranında artırıp 1 milyon 600 bine çıkardık. Sezon sonuna kadar tüm pullu sazan yavrularını göllere atacağız. Balıkçılarımızın önümüzdeki yıl daha bereketli bir yıl geçirmesini hedefliyoruz dedi.

Hiç yorum yok