SON DAKİKA

Gölcük'te facianın eşiğinden dönüldüÖdemiş’in Gölcük Mahallesi İncilipınar Mevkii’nde daha önce çöplük olarak kullanılan alanda çıkan yangın önce vatandaşların ardından da ekiplerin zamanında müdahalesiyle söndürüldü. Havanın rüzgarlı oluşu büyük endişe yaratırken korkulan olmadı.

Ödemiş’in Gölcük (Zeytinlik) Mahallesi İncilipınar Mevkii’nde bulunan ve daha önce çöplük olarak kullanılan alandan Pazar akşamı 19.30 sularında alevler yükseldi. Çıkış nedeniyle henüz belirlenemeyen yangının kuvvetli rüzgarın da etkisi ile yayılmasını önlemek için Gölcük sakinleri bölgeye koştu. Çalılarla ve toprak atarak çöplükteki yangını söndürmeye çalışan vatandaşlar büyük çaba harcadı.

Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, Ödemiş Belediyesi’nin sulama tankeri ve işçileri ile Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Gölcük yolu kıyısındaki çöplük alana intikal etti. Ekiplerin müdahalesiyle yangın makilik alanda daha fazla yayılmadan kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları havanın kararmasının ardından da sürdü. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.VATANDAŞLARDAN CANSİPERANE MÜDAHALE

Birkaç yıl önce de çöp dökülen bölgede yangının neden çıktığının araştırıldığını ifade eden Gölcük Mahalle Muhtarı Ferit Aynalı bölge halkının duyarlı oluşu sayesinde büyük bir facianın önlendiğini dile getirdi. Vatandaşların cansiperane şekilde yangının yayılmasını önlemek için mücadele ettiğini söyleyen Aynalı, “Ekiplerimiz gelene kadar vatandaşlarımız çalı çırpıyla, kürekle kazmayla yangına müdahale etti. Bölgede çöplük bulunmasının yanı sıra kuvvetli rüzgar vardı. Yangın hızlansaydı gerek Gölcük Yaylası gerekse de mahallemiz tehlike altına girerdi. Onlarca hektar alanımız zarar görür, burada yaşayan canlılar da yok olurdu. Yakın zamanda komşu ilçemiz Bayındır’da bu acıyı yaşadık.

Ama önce halkımız ardından da İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerimiz, sulama tankeriyle hemen bölgeye gelen Ödemiş Belediyesi işçilerimiz ve Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimizin yoğun mücadelesiyle yangın büyümeden söndürüldü. Tüm vatandaşlarımıza ve ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
“DUYARLI OLALIM”

Aynalı, “Yangının sebebini henüz bilmiyoruz. Ancak Gölcük yolu ve çevresi makilik olduğundan vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Söndürülmeden atılmış bir sigara izmariti ya da bir cam şişe kırığı kötü olaylara yol açabiliyor. Bu nedenle yeryüzü cenneti Gölcük’e giden sürücülerimizden ve vatandaşlarımızdan daha da duyarlı olmalarını istiyoruz. Gölcük yolu ve çevresine atılan şişeler ve çöpler büyük sıkıntı” diye konuştu.

Başar Uçar

Hiç yorum yok