SON DAKİKA

Kaptan o haberle ilgili konuştu: "YANLIŞ ANLAŞILMA OLUŞTU, BÖLGE OLARAK HEP BİRİZ''Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, geçtiğimiz günlerde Kiraz’daki iki gölette inceleme yaptığına dair basında yer alan haberlerin yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirterek, “Bizde ayrım söz konusu olamaz. Kimsenin suyunda gözümüz yok. Biz arızalarda Kiraz’ın, Tire’nin, Bayındır’ın yardımına koşan, daima üreticinin yanında olan bir birliğiz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan’ın Kiraz’daki Çatak ve Haliller göletlerinde inceleme yaptığına dair haberler yer almış, Kiraz Ziraat Odası Başkanı Gürkan Okka da bu haberlere tepki göstererek, “Bizim barajlarımızın, göletlerimizin, Beydağ ilçesinin sulanmaması için hiçbir sorun yok. Amma velakin, Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Beydağ’a su vermiyorsa, gözünü bizim göletlerimize diktiyse, diyecek hiçbir şeyim yok. Biz de orada dur deriz” açıklamasında bulunmuştu.

Zaman zaman çevre il ve ilçelerde gölet ve barajlarda ve sulama tesislerinde incelemeler yaptıklarını, hidrant sistemleri ve sulama şekli hakkında bilgi aldıklarını ifade eden Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, “Bizim Kirazlı üreticimizin yıllardır kavuşmayı beklediği sulama suyunda gözümüz olabilir mi? Biz son derece verimli topraklara sahip Küçük Menderes Havzası’nın her bir karışının sulanmasını isteriz. Yıllardır dünyanın elektrik faturasını ödeyen bu bölgedeki üreticimizin ucuz ve akılcı sulamayla üretirken kazanmasını kim istemez? Beydağ Sulaması başta olmak üzere bölgemizde yapılan tüm sulama yatırımları bizim için sevinç kaynağıdır.

Basında yer alan ve yanlış anlaşılmalara yol açan o haberdeki ifadeler de yanlış şekilde yansımış. Doğal olarak tepkilere yol açmış. Yanlış aksettirilen ifadeler nedeniyle oluşan tepkiyi anlayabiliyorum. Yanlış anlaşılmadan dolayı elbette üzgünüm.

Ara ara gerek Küçük Menderes havzasında gerekse de bölge genelinde sulama tesislerini incelemeler yapıyoruz. Örneğin bölgemizin olmazsa olmazı sayaç konusunda nasıl Ürkmez Barajı ve sulamasında inceleme yapıyorsak Kiraz’daki, Tire’deki, Bayındır’daki tesislerimizi de ziyaret edip durumu yerinde görüyor, sulama uygulamaları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Kiraz’daki incelemelerimiz de bu çerçevede görülmelidir. Bugüne kadar art niyet taşımadık, bundan sonra da taşımayacağımızı herkesin bilmesini isteriz” dedi.

KİRAZ’DAKİ ONARIMI HATIRLATTI

Geçtiğimiz haftalarda Kiraz’daki Çatak Sulaması’nda boru arızasına yardıma koştuklarını söyleyen Kaptan, “Kiraz’daki üreticilerimizin sıkıntı çekmemesi adına modern ekipmanlarımı ve usta ekibimizle Kiraz Çatak Sulaması’ndaki arızayı Küçük Menderes Sulama Birliği gidermiştir. Sadece Çatak’ta değil Tire’deki sulama projelerindeki arızalarda da yardıma biz koştuk. Bayındır Sulama Birliğimize tecrübe paylaşımı anlamında destek veriyoruz. Çağrı olması durumunda üreticimizin mağdur olmaması adına her türlü arızaya koşmaya hazır olduğumuzu da yineliyorum. Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Tire veya Bayındır gibi bir ayrımın içinde olmadık, olmayız da. Biz bölgemizdeki tüm yerel yönetimlerle, tüm meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla üreticimizin yararına olan her konuda işbirliğine hazırız. Küçük Menderes Sulama Birliği sulama alanı olarak Beydağ, Ödemiş ve Tire’ye hitap etse de sahip olduğu her türlü imkan ve araç tüm bölge üreticisinin hizmetindedir. Kimsenin suyunda gözümüz yok. Biz arızalarda Kiraz’ın, Tire’nin, Bayındır’ın yardımına koşan, daima üreticinin yanında olan bir birliğiz. Bundan sonra da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz
Kaldı ki bizim orası-burası diye ayırım yapmamız söz konusu olamaz. Biz bölge olarak ülke olarak biriz. Hep bir olmaya devam edeceğiz. Ulu Önder'in dediği gibi köylü milletin efendisidir bu bilinçle yıllardır hayalini kurduğumuz bu prjelerin birer birer hayata geçiyor olması bizi sevindiriyor. Projelerin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da hep beraber çalışmalara devam edeceğiz. Bundan sonra yanlış anlaşılmamak dileğiyle herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutluyorum"

Başar Uçar

Hiç yorum yok