SON DAKİKA

ÖDEMİŞLİLER 21 Ağustos'tan itibaren başvurabilirÖdemiş’te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı normlarına uymadığı gerekçesiyle emektar mezbahanın kapatılmasının ardından gözlerin çevrildiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait et entegre tesisi Kurban Bayramı’nı bekliyor. Bayram öncesi önümüzdeki hafta deneme kesimleri sürecek.

Mezbahasız kalan Ödemiş’in Ocak ayından beri beklediği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait entegre tesisinde deneme kesimleri sürüyor. Mezbaha sıkıntısı nedeniyle kesimler ilçe dışında yapılırken önümüzdeki haftadan itibaren Ödemiş Entegre Tesisi’nin devreye alınması bekleniyor.

SAATTE 30 BÜYÜKBAŞ KESİLEBİLECEK

Hayvancılığın yoğun olduğu Ödemiş ve çevresi için hayati öneme sahip tesiste saatte 30 büyükbaş, 50 küçükbaş hayvan kesimi imkanı sunulacak. Temeli 2013 yılında Ödemiş Belediyesi ile ortak hizmet projesi olarak atılan, 2015 yılında tamamen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ancak henüz açılmadan AB standartlarına uygun hale getirilmesi için modernizasyona tabi tutulan tesiste aynı zamanda 720 büyükbaş ve 1200 küçükbaş hayvanın karkası da soğutulabilecek. Kesimden karkasın tartıldığı ana kadar tesisteki her aşama kamerayla kayıt altına alınırken tesiste karkasa el temasını ortadan kaldıran sistem kuruldu.

İnsan tüketimine uygun olmayan hayvanlara ait et ve sakatatlar, toprağa geçebilecek hastalık riski ve çıkan emisyon gazının önlenmesi amacıyla, çevre hassasiyetine uygun bir şekilde aynı tesis içindeki atık yakma fırınında imha edilecek.


Tamamen hijyenik ortamda hizmet verecek Ödemiş Et Entegre Tesisi ile kaçak kesimlerin önlenmesi ve vatandaşlara sağlıklı et temininin sağlanması hedefleniyor.

KURBAN BAYRAMI İÇİN KAYITLAR BAŞLIYOR

Modernizasyonu tamamlanan Ödemiş Et Entegre Tesisi’nde Kurban Bayramı’nda vatandaşlar küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklarının kesimini yaptırabilecek. Vatandaşlar 21 Ağustos’tan itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Merkezi’ne başvurup kesim sırası alabilecek.

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Bayram Namazı sonrası akşam ezanına kadar kesim yapılacak. İlk gün büyükbaş hayvanlar için 240, küçükbaş hayvanlar için ise 70 lira kesim ücreti alınacak. Bayramın kesim yapılan diğer günlerinde ise tesis 08.00-17.00 saatleri arası hizmet verecek. Bu günlerde de büyükbaş hayvan için 220, küçükbaş hayvan için ise 60 lira kesim ücreti tahsil edilecek. Kesimi yapılan hayvanlara ait etler veteriner hekim kontrolünden geçirilecek. Büyükbaş kesimlerinde karkas olarak 7 parçaya kadar ayrılabilecek. Etlerin güvenli bir şekilde taşınması için vatandaşlara ücretsiz gıda poşeti de sağlanacak. Vatandaşlar 21 Ağustos’tan 2 Eylül’e kadar ücretlerini İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Merkezi’ne yatırıp sıra biletlerini alacak.

DENEME KESİMLERİ SÜRÜYOR

Ödemiş Et Entegre Tesisi’ndeki deneme kesimlerini gayet başarılı gittiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener, “Önceki gün itibariyle tesise enerji naklini de sağladık. Enerji nakliyle ilgili ufak bir pürüz var. O da giderildikten sonra deneme kesimleri devam edecektir. 22-23 Ağustos’tan itibaren ise bölgemize hizmet vermeye başlayacağını düşünüyoruz. Kurban Bayramı’nda da kurbanlıklarını sağlıklı bir ortamda kestirmek isteyen vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. Bununla ilgili başvurular da 21 Ağustos’ta başlıyor. Ödemiş Et Entegre Tesisi bölgemize hitap edecek şekilde hizmete giriyor” dedi.

BAŞAR UÇAR

Hiç yorum yok