SON DAKİKA

Ödemiş'te muhtarların akşam yemeğinde sert çıkışlar


 


AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’nin Ödemiş programındaki ikinci durak muhtarlarla akşam yemeği oldu. Muhtarlarla buluşmaya Kaymakçı Mahalle Muhtarı Şakir Balcılar’ın sitemli çıkışı ve Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in İZSU ve Küçük Menderes Sulama Birliği’ne yönelik sert sözleri damga vurdu.Ödemiş programında muhtarlarla akşam yemeği yiyen AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli daha sonra muhtarların kamu yatırımlarıyla ilgili sorun ve taleplerini dinledi. Toplantı zaman zaman sert mesajlara sahne oldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, kırsaldaki mahallelerin yıllardır çözülmeyen sorunlarının Bütünşehir Yasası sonrası teker teker çözülmeye başlandığını belirterek, “Yine de ne isterseniz haklısınız. Geçtiğimiz aylarda İzmir Valiliği’ndeki toplantıda 30’un üstünde sorun aktardım. Ne gerekiyorsa bundan sonra da yanınızda olacağız” dedi.
Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’ye düzenlenen organizasyondan dolayı teşekkür ederek muhtarların sorunları dile getirmesinin ilçenin gelişimi adına önemli olduğunu belirtti.“AK PARTİ DÖNEMİNDE ÖDEMİŞ’E BÜYÜK HİZMETLER YAPILDI”

Ödemiş’in unutulmuş bir ilçe olmadığını söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, “Ödemiş’e haksızlık yapmayın. Ödemiş çok hızla ilerliyor. AK Parti döneminde Ödemiş’e büyük hizmetler yapıldı. Ödemiş daha fazlasını hak ediyor. Yapılacak da, gereğini takip edeceğiz. Muhtarlarımızın özlük hakları ve çalışma koşullarıyla ilgili yapılmayan düzenlemeler bizim iktidarımız döneminde yapıldı” diye konuştu.Sürekli yurt genelinde yapılan yatırımlar ve Ödemiş’e yönelik yatırımlar hakkında muhtarlara bilgi verdi. Sürekli, burada da Ödemiş-Ovakent arasında oldukça yoğun olan güzergahın da Ödemiş-Hamamköy-Köşk yolu projesi çerçevesinde genişletileceğini açıkladı.

Daha sonra vekil Kerem Ali Sürekli, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’le birlikte muhtarların sorularını yanıtlandırdı. Toplantıda ilk sözü Kaymakçı Mahalle Muhtarı Şakir Balcılar aldı.

KAYMAKÇI’YA KAÇ KEZ GELDİĞİNİ SORDU

Kaymakçı T Tipi Kapalı Cezaevi’nin kanalizasyon sorununu dile getiren Balcılar, çalmadıkları kapı kalmadığı halde çözüm bulunamadığını ifade ederek, “Büyükşehir’e gidiyorum, küçük şehir diyor, oradan başkası DSİ diyor nereye gideceğim?” sözleriyle Sürekli’den çözüm istedi.

Kaymakçı’nın kanalizasyon sorunuyla boğuştuğunu, vatandaşların çeşmeden akan suyu içemediğini belirten Balcılar, Kaymakçı bu sorunlarla savaşırken Sürekli’nin Kaymakçılıların derdini kaç kez dinlediğini sordu. Üstü demir ızgarayla örtülen dere nedeniyle vatandaşların gece evinde uyuyamadığını söyleyen Balcılar’a yanıt veren Sürekli, 2015’te yaşanan sel felaketinde Kaymakçı’ya gelip vatandaşlarla görüştüğünü söyledi.

Balcılar, sel basan bölgelerin dışında Kaymakçı sokaklarında da birçok sorunun bulunduğunu belirterek yeterli ilgiyi göremediklerinden yakındı ve Sürekli’den mahalleye gelip vatandaşları dinlemesini istedi. Sürekli, Kaymakçı’ya bundan sonra da gelmeye devam edeceklerini belirtti.“BU İŞİ YAPMAYANLARA SORACAKSINIZ”

Söz alan Belediye Başkanı Mahmut Badem ise sert mesajlar verdi. Su ve kanalizasyon işlerinde sorumluluğun İZSU’da olduğunu belirten Badem, “Bugün Ankara’dan Ödemiş’e gelen 100 liranın 30 lirası daha kasaya girmeden İZSU’nun kasasına giriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı payla birlikte Ödemiş’e gelecek 100 liranın 40 lirası İZSU ve Büyükşehir’e gidiyor. Şehir merkezinden dereyi kim yapacak? Kanalizasyonu kim yapacak? Bunu mezbaha konusunda da söylemiştim. Bize versinler yapmazsak namerdim. Ödemiş’te 600’ün üstünde İZSU’nun açtığı çukur var, niye sormuyorsunuz? Evet, yasayı biz çıkardık. Peki Eskişehir’de veya Manisa’da bu sorunları duyuyor musunuz? Oralarda da başka partiler var. İzmir’de yerel seçim oldu 1 Nisan’da İZSU tüm su tahsilat sistemini kapattırdı. Manisa’da Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerine destek için su paralarını o ilçelere bıraktı 6 ay. Kaymakçı olarak bu işleri yapmayanlara soracaksınız” dedi.

ÇAKIRAĞA KONAĞI VE HAMAMIN AKIBETİ

Toplantı daha çok Badem’in sorulara yanıt vermesiyle geçerken Birgi Mahalle Muhtarı Mehmet Yapıcı, restorasyon gerekçesiyle ziyarete kapatılan Çakırağa Konağı’ndaki bu durumun biraz keyfi olduğunu öne sürerek, Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanı’nda etrafı saçlarla kapatılan metruk durumdaki hamamın akıbetini sordu.

Badem, restorasyon konusundaki kısıtlı kaynağın değerlendirilmesi konusunda hamam veya yıkılmaya yüz tutan Küpuçuranlar Kulesi arasında tercih yapacaklarını belirtti. İki restorasyonu aynı anda yapacak kaynağın olmadığını sözlerine ekledi.TOPLULAŞTIRMA SIKINTILARI GÜNDEMDE

Ovakent Mahalle Muhtarı Hüseyin Buldan ise Beydağ Sulama Projesi’ndeki arazi toplulaştırmasında yaşanan sıkıntılara ve baraja yapılması gündemdeki takviyelere dikkat çekti. Buldan, “DSİ toplulaştırmayı beceremedi. Sadece Ovakent’te 60 dekar yer kullanılamıyor. Toplulaştırma yüzünden hapis yatan vatandaşımız var, binlerce lira ödedi. DSİ’nin toplulaştırması yüzünden vatandaşlar mağdur. Ayrıca barajda suyumuz da bitti. Baraja giden su kaynaklarının üstüne göletler inşa edildi. Beydağ Barajı hüsrana dönüştü” dedi.“DSİ, TOPLULAŞTIRMADA SINIFTA KALDI”

Buldan’ın bu sözlerine Belediye Başkanı Mahmut Badem, “DSİ toplulaştırma projesini çok kötü yönetti ve sınıfta kaldı. İnsanlarımız mağdur. Konunun sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.
Beydağ Barajı’nın sulamaya kapatılmasına da değinen Başkan Badem, “Tasavra Çayı’ndan, Pirinççi Çayı’ndan ve farklı üç kaynaktan olmak üzere Küçük Menderes’e 5 ayrı kaynaktan su aktarımı söz konusu. Sizler Küçük Menderes Sulama Birliği üyesisiniz. Niye sormuyorsunuz?

“SULAMA BİRLİĞİ SEÇİM YÜZÜNDEN SAYAÇ TAKMADI”

Sulama Birliği, 2016’daki seçimleri yüzünden sayaç takmadı. Dekarda 20 lira sulamayla vahşi sulama yapıldı. Suladığımız su kadar suyu heba ettik. Sulama Birliği kartlı sayacı koysa çözülürdü ama seçim vardı yapmadı” dedi. Badem, işletmesi Ödemiş Belediyesince yapılan Bademli Barajı’ndan adil yararlanılması için uğraş verdiklerini vurguladı. Toplantıda muhtarlar ağırlıklı olarak DSİ yatırımları, köy yolu talepleri ve elektrikle ilgili sıkıntıları dile getirip çözüm istedi.

Başar Uçar

Hiç yorum yok