SON DAKİKA

SÜREKLİ’DEN “ÖDEMİŞ” MESAJLARI!AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli iki günlük Ödemiş programının ilk gününde Ödemiş’in 2013’ten beri beklediği yeni hastanenin ay sonunda açılacağını, Hamamköy-Köşk-Aydın yolunun da 2018 yatırım programına alınacağını açıkladı. Sürekli, Bütünşehir Yasası’nın uygulanması konusunda en kötü örneğin İzmir olduğunu söyledi ve yasanın revize edileceği sinyalini verdi.

İLK DURAK TİCARET ODASI OLDU

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli iki günlük Ödemiş temaslarının ilkinde Ödemiş Ticaret Odası’na konuk oldu. Belediye Başkanı Mahmut Badem ve AK Parti İlçe Başkanı Halil Demir’le birlikte Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Erol Nokta, Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Tahir Silay, çeşitli STK’ların temsilcileri ve oda üyelerinin sorularını yanıtlandırdı.Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Sürekli’ye düzenlediği programdan dolayı teşekkür ederek, Ödemiş’teki STK’ların iyi çalıştığını ve iyi veriler ortaya koyduğunu vurguladı. Sorunları çözüm önerileriyle birlikte paylaşmalarının yönetenler açısından şans olduğunu belirten Eriş, toplantının bu açıdan faydalı olacağına inandığını söyledi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem de ilk toplantıyı Ödemiş’in ticaret camiasıyla düzenlediklerini belirterek Sürekli’nin Ödemiş’in sorunlarının ve taleplerinin takipçisi olduğunu belirtti.

Seçim döneminden beri seçim bölgesindeki ilçelerde konaklamalı programlar düzenlediğini belirten AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, “Gittiğimiz yerlerin havasını teneffüs etmek istiyorum. Seçimlerin ardından bu uygulamaya yeniden başladık. Yeniden başladığımız yer de Ödemiş oldu” dedi.

15 YILLIK YATIRIMLARI ANLATTI

AK Parti’nin 15 yıllık icraatlarını rakamlarla anlatan Sürekli, “15 yıl dile kolay. Unutulmaması için anlatmak lazım. Feraset sahibi bu millet 15 yıldır iktidarı bize veriyor. Hizmet ettik ki 15 yıldır görevi bize verdi. Halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla hareket ettik. Yapmaya devam edeceğiz, ikiye katlayacağız. Siyaseten dünyada önemli bir konumdayız, ekonomik olarak da iyi yoldayız. Peki 15 yılda ne yaptık? Eğitimde 270 bin derslik yapıp derslik sayımızı 561 bine çıkardık. Öğretmen sayımızı 900 bine çıkardık. Her yıl 30-40 bin atama yapıyoruz. Üniversite sayımızı 108’e çıkardık. 81 ilimizde Şırnak, Hakkari, Tunceli dahil üniversitemiz var. 2002’de 537 yurt vardı, 727’ye çıkardık. Burs 45 lira idi, 425 liraya yükselttik. Yetiyor mu yetmiyor, o da artacak. Ulaşımda büyük işler yaptık. Cumhuriyet tarihinde 6100 kilometre bölünmüş yol yapılmışken 19 bin 234 kilometre bölünmüş yol yaptık. 25 bin 234 kilometreye yükselttik” dedi.

Ulaşım yatırımlarından Küçük Menderes havzasının da nasibini aldığını söyleyen Sürekli, “Torbalı-Kiraz arasında 92 kilometrelik bölünmüş yol projesinin 44 kilometresi tamam. Şu anda 4 noktada çalışma var. Beydağ kavşağından Kiraz’a kadar olan 8 kilometreyi daha bu yıl sonuna kadar bitireceğiz. 52 kilometre tamamlanmış olacak. Kaymakçı-Ödemiş arasında ise kamulaştırma sorunları var, resmi prosedür izleniyor” diye konuştu.“HAMAMKÖY-KÖŞK YOLU YATIRIM PROGRAMINA GİRECEK”

Ödemiş’i Aydın’a bağlayan Hamamköy-Köşk yoluyla ilgili de konuşan Sürekli, “Hamamköy yolunu 2018 yatırım programına alıyoruz. İhalesi yapılacak 2019 yılında başlanacaktır. Tünel gerekiyorsa viyadük gerekiyorsa yapılacak” ifadelerini kullandı.

2017 yılı itibariyle hastane ve yataklı tedavi merkezi sayısının 4 bin 636’ya yükseldiğini belirten Sürekli, “Ödemiş’e 250 yataklı müthiş bir hastane yaptık. İnşallah bu ay sonunda hizmete alacağız. Ödemiş modern hastanesine kavuşacak” şeklinde konuştu.

Sürekli referandum sürecinin geride kaldığını herkesin sevineceği günlerin kapıda olduğunu ifade ederek yeni hükümet sistemiyle ilgili uyum yasalarının ekim ayından itibaren gündeme geleceğini belirtti.


NOKTA, ÇIRAK SIKINTISINA DİKKAT ÇEKTİ

Sürekli’nin ardından katılımcıları sorunlarını paylaştı. Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Erol Nokta, Ödemiş Sanayi Sitesi’nin büyümesi ve Sanayi Sitesi sokaklarına bırakılan gelişigüzel hurda araçlarla ilgili sorunlarını paylaştı. Sanayi Sitesi’ndeki birçok işletmenin alan yetersizliğinden ayrılmaya başladığına dikkati çeken Nokta, hurda araçlar için de Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’den yer istedi. Nokta, ayrıca çırak yetişmediğinden yakınarak bu konuda hükümetin çözüme dönük politikalar izlemesi gerektiğini kaydetti.Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, bölgenin tamamen tarım arazileriyle çevrili olduğunu belirterek arazi bulmanın çok zor olduğunu ifade etti. Organize Sanayi Bölgesi karşısında yer bulmanın mümkün olabileceğini belirtti. Badem, Seyrekli Mahallesi’nde hurda araçlar için yer tahsis ettiklerini hatırlattı. Ödemiş için OSB’nin devrim niteliğinde olacağını sözlerine ekleyen Badem, 21 yıldır inek otlayan Ödemiş OSB’nin çok yakında altyapısı tamamen hazır hale geleceğini açıkladı.


SİLAY “S” PLAKA DERDİNİ ANLATTI

Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası Tahir Silay da vekil Kerem Ali Sürekli’den Ödemişli S plaka sahiplerinin sorununa çözüm istedi. Silay, Ödemiş Çevreyolu’nun da ilçedeki trafik sıkıntısına çözüm olacağını belirterek çalışmaların hızlanması gerektiğini gündeme taşıdı.Katılımcılar Ödemiş’in turizmden hak ettiği paydan alması için hükümetin bölgeye destek vermesi gerektiğini vurgularken söz alan Başkan Mahmut Badem, Ödemiş’in kalkınması için dört ayak belirlediklerini belirtti. Ödemiş’in tarım-hayvancılık-OSB ve turizmle kalkınacağını belirten Badem, “Gölcük, Bozdağ, Birgi ve Bademlimiz var, 17 tane yaylamız var. Turizmde elbette iddialıyız.

Ödemiş’i destinasyonlara dahil etmeye çalışıyoruz. Bu yıl sadece Gölcük’e harcanan para 4 milyon lira. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kıyı düzenlemesi için bir kez daha ödenek çıkardık. Gölcük Otel’in restorasyonu eylül ayında başlıyor. Teleferik için yap işlet devret modelini düşünüyoruz” dedi.“İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ BU BÖLGEYE HİTAP EDİYOR”

Teleferik konusunda Bergama’daki örnekten dolayı tecrübeli olduklarını söyleyen vekil Kerem Ali Sürekli, bu konuda atılacak adımlarda Ödemiş Belediyesi’nin yanında olacaklarını belirtti.

Ödemiş’in üniversite talebinin ve verilen sözlerin hatırlatılması üzerine konuşan Sürekli, “Biz İzmir Demokrasi Üniversitesi’ni bu bölgeye yönelik olarak kurduk. Hatta adı Birgi Üniversitesi olacaktı. Ancak muhalefet vekillerimizle de görüşerek Yenikapı ruhuna yönelik olarak Demokrasi Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Merkezi Güzelyalı’da ama bu bölgede fakülteleri, yüksekokulları olacak. Bakırçay Üniversitesi de kuruldu. Gelecekte Küçük Menderes Üniversitesi de olabilir” dedi.

“BÜTÜNŞEHİR YASASI REVİZE EDİLECEK”

Bütünşehir Yasası olarak da bilinen 6360 sayılı yasanın revize edilmesi konusundaki çalışmalara da değinen Sürekli, “Bu yasanın revize edilmesi konusunda vatandaştan da yoğun talep var. Ekim ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kamp düzenlenecek, istişare yapılacak. Benim bu toplantıya katılırken tek gündem maddem olacak. O da 6360 sayılı yasanın revizyonu. Bu konuda Belediye Başkanımız Mahmut Badem’in de bulunduğu bir komisyon kuruldu, çalışmalarını tamamladı. Tam meclise geliyordu, 15 Temmuz hain kalkışması yaşandı. Çalışmalar akamete uğradı. Bu yasa maalesef en kötü İzmir’de uygulanıyor. Eskişehir’de de aynı partiden bir başkan var, Manisa’da başka bir partiden başkan var, oralarda İzmir’deki sorunları duyuyor musunuz? Peki çileyi burası mı çeksin? Hayır, yasayı revize edeceğiz. Kötü örneklerin etkisini azaltacağız” ifadelerine yer verdi.

BOZKAN’DAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DAVET

Toplantıda söz alan Ödemiş Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Ali Bozkan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmadığı çalışmaları Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasını isteyerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet etmemesinden şikayetçi olduklarını dile getirdi. Bozkan, Ödemiş’in 20 mahallesinde her gün yaşanan elektrik kesintilerinin üreticiyi çok zor durumda bıraktığını, vatandaşların günlük yaşantısını da oldukça olumsuz etkilediğini ifade etti. Bozkan ayrıca Beydağ Barajı’ndaki sulamanın kötü yönetildiğini suyun telef olduğunu, arazi yollarının dereye dönmesi yüzünden 400’e yakın üreticiye ceza kestiklerini de sözlerine ekledi.

Ödemiş Mandıracılar Birliği Başkanı Fatih Uğuralp ise ilçenin süt üretiminin günlük 1000 ila 1500 ton arasında değiştiğini belirterek, kalifiye personel konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti.“SÜT ÜRÜNLERİ BÖLÜMÜ AÇILAMADI”

Ödemiş’teki Endüstri Meslek Lisesi’nde “Süt ürünleri” bölümü açılması için girişimde bulunduklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Uğuralp, her yıl staj garantisi ve okul sonunda iş garantisi sunmaya hazır oldukları halde bu konuda aşama kaydedilemediğini belirtti. Ödemiş’in İzmir’in unutulan bir ilçesi gibi göründüğünü öne süren Uğuralp, ilçenin hak ettiği desteği görmesi gerektiğini belirtti.

Sürekli, Ödemiş’in unutulmuş bir ilçe olmadığını, hükümetin sayısız yatırımlarıyla ilçenin geleceğe emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. Toplantıda Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Tahir Silay ve Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş’in iş dünyasının ve esnaflarının sorun ve taleplerini içeren birer dosyayı vekil Kerem Ali Sürekli’ye teslim etti. Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, toplantıda dile getirilen sorun ve taleplerin de dosya haline getirileceğini açıkladı.

BAŞAR UÇAR
Hiç yorum yok