SON DAKİKA

Tarihin en büyük güneş tutulması bugün!.
Tarihin en büyük güneş tutulması gerçekleşiyor. 21 Ağustos’ta ( bugün ) “tarihin en büyük güneş tutulması” olarak adlandırılan olay gerçekleşiyor. Ay, yaklaşık olarak 90 dakika boyunca Güneş’in önüne geçecek.

Tarihin en büyük güneş tutulması nihayet bugün gerçekleşiyor. Beklenen doğa olayı sadece Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nden net olarak görüntülenebilecek. Güneş tutulması sırasında ise Ay, yaklaşık olarak 90 dakika boyunca Güneş’in önünde kalacak.

Güneş tutulması nedir?

Ay'ın, Yer ile Güneş arasına girmesi hadisesine verilen isim. Bu doğa olayısırasında Güneş, yeryüzünden bir süre kararmış olarak görünür. Kısaca Güneş tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi sonucu meydana geliyor.

Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

21 Ağustos 2017'de gerçekleşecek olan Güneş tutulması Kuzey Afrika'nın bir bölümünden ve Amerika Birleşik Devletleri'nden izlenebilecek; yani Türkiye'den ne yazık ki görüntülemek mümkün değil.

GÜNEŞ TUTULMASI DEPREM HABERCİSİ Mİ?

Güneş tutulmaları ve depremler arasında bir bağlantı olduğu yolunda kimi çevrelerde inanışlar bulunmaktadır. Özellikle 11 Ağustos 1999 tam Güneş tutulması'ndan kısa bir süre sonra gerçekleşen 1999 Gölcük Depremi ardından bu inanışın yaygınlaştığı görülmektedir. Ancak gerek astronomi, gerekse deprem bilimi uzmanları, bu iki doğa olayı arasında herhangi bir nedensel ilişki bulunmadığını açıklamışlardır.


Hiç yorum yok