SON DAKİKA

Ödemiş,Kiraz,Beydağ,Tire,Bayındır'da bir ilkSRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi asıl olarak Mesleki Yeterlilik belgesidir.4925 Sayılı Taşıma Yönetmeliği’ne göre ticari araç kullanan şoförlerin alması gereken bir belge türüdür. Yasa gereği ticari araç kullanan sürücülerin SRC belgesinin olmaması durumunda hem aracı sevk ve idare eden şoföre ve araç sahibine cezai işlem uygulanır. Para cezaları, her yılın başında enflasyon oranında ilgili bakanlık tarafından arıtılır. Ayrıca yetki belgesi sahibine de uyarma (ihtar) cezası verilir.

Ödemiş,Kiraz,Beydağ,Tire ve Bayındır'da SRC Belgesi almak isteyen vatandaşlar yakın bir tarihe kadar İzmir'de bulunan kurslara katılıyor,İzmir'de sınava giriyor ve tüm işlemlerini İzmir'de gerçekleştiriyordu.Artık ticari araç kullanan vatandaşların İzmir'e gitmelerine gerek kalmadan sınav dahil, tüm işlemlerini Ödemiş'te gerçekleştirebilecekler.

Ödemiş'te SRC Belgesi almak

Ödemiş’te ilk ve tek olan Adalı & Efe SRC Kursu, Ödemiş Hürriyet Mahallesi İlknur Sokak No: 1’de SRC kursu çalışmalarının bölgedeki tek firması olarak hizmet vermeye devam ediyor. Adalı & Efe SRC Kursunda hem ehliyetinizi hem de SRC-1, SRC-2, SRC-3 ve SRC-4 belgeleri alınabiliyor.

Artık ticari araç kullanan Ödemiş,Kiraz,Beydağ,Tire ve Bayındır'da yaşayan vatandaşlar uzaklara gitmelerine gerek kalmayacak. Sınav dahil bütün işlemlerini Ödemiş’te gerçekleştirerek bu belgeyi alabilecektir.

İlk sınav gerçekleşti

Geçtiğimiz Cumartesi Ödemiş'te ilk SRC Belgesi sınavı Ödemiş İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.Her türlü ticari araç ve kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker, otobüs, minibüs, otomobil, okul taşıtı gibi araçları kullanan sürücülerden yasal olarak istenen SRC belgesini almak isteyen sürücü adayları ilk kez Ödemiş'te sınava girerek, İzmir'e gidip gelme külfetinden kurtulmuş oldu.SRC Belgeleri Nelerdir?Neleri kapsar?

SRC-1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı): Bu belgeyi uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanlar, personel taşımacılığı yapanlar, öğrenci servisi çekenler ve yolcu taşımak için imal edilmiş bir ticari aracı kullanan sürücülerin almaları zorunludur.

Otobüs kullanacakların 26, minibüs kullanacakların da 19 yaşından gün almaları ve 66 yaşından büyük olmamaları, kullanacağı araca göre sürücü belgesine sahip olmaları, psikoteknik raporuna sahip olmaları gerekmektedir. SRC-1 belgesini alanlar, SRC-2 belgesini de almış kabul edilir ve hem yurtdışı hem de yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilirler. Diğer belgelerde de aynı şartlar aranmaktadır.

SRC-2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı): Bu belgeyi personel taşımacılığı yapanlar, il içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar, öğrenci servisi çekenler, ticari taksi kullananlar, dolmuş kullananların almaları zorunludur.

SRC-3 (Uluslarasrası Eşya-Kargo Taşımacılığı): Bu belgeyi uluslararası ve Yurtiçi eşya, kargo ve yük taşıyan sürücüler, kamyon, çekici, TIR, kamyonet, pikap, panelvan vb. araçları kullanan sürücülerin almaları zorunludur. SRC-3 belgesini alanlar, SRC-4 belgesini de almış kabul edilir. Hem yurtdışı hem de yurtiçi eşya kargo taşımacılığı yapabilirler.

SRC-4 (Yurtiçi Eşya-Kargo Taşımacılığı): Bu belgeyi Yurtiçi Eşya ve Kargo taşımacılığı yapacak olan sürücüler alır.

Kayıt için gerekli evraklar: Bir adet nüfus ve ehliyet fotokopisi, bir adet diploma fotokopisi ve iki adet biyometrik fotoğraf.


Hiç yorum yok