SON DAKİKA

Ödemiş CHP’den Basın AçıklamasıCHP Ödemiş yaşamını yitiren tüm Köy Enstitüleri öğretmenlerini anarak, basın açıklaması yayınladı.

CHP Ödemiş ilçe başkanı Mehmet Birlik açıklamasında “Köy Enstitüleri Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün himayesinde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL tarafından İsmail Hakkı TONGUÇ’un çabalarıyla köylerden ilkokul mezunu çocukların köy enstitülerinde eğitilerek tekrar köylerde hizmet etmesi düşüncesi ile 17 Nisan 1940 tarihinde kurulmuştur. Köy Enstitüleri her insanı dil, ırk ,cins ayırımı gözetmeden değer kabul eder, kişiliğin gelişimi dışında erkekler için fidancılık, arıcılık, demircilik, marangozluk ve sıvacılık kızlar için dikiş,biçki, nakış, dokumacılık gibi mesleklerde öğretilirdi.

Laik,Demokratik ve toplumun her kademesinde sorumluluk ve ülkemizin gelişimi için köylerden başlatılan kalkınma hamlesi 1954 yılında kapatılmasıyla yarım kalan bir rüya olmuştur.

Yaşamını yitirmiş olan tüm Köy Enstitüleri öğretmenlerimizi saygı,sevgi ve rahmetle anıyor.Hayatta olanlara da sağlıklı ve mutlu ömür diliyoruz.” dedi.

Hiç yorum yok