SON DAKİKA

2.El araç alıp-satacaklar dikkatİkinci el araç satan galerici esnafın sıkıntılarını Ankara’da dile getiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'e müjdeyle döndü.

İnternet üzerinden ikinci el araç satışlarının denetlenmesi ve noterlerin “haciz sorgulama” sisteminin oto galerici esnafı tarafından da kullanılması satıcıya büyük kolaylık sağlamış olacak. Özgener, “Galerici esnafı, aracı sahibinden alırken üzerinde haciz var mı yok mu bilemiyor. Bunu öğrenmenin tek yolu ise Noterler. İşte noterlerin kontrol edebildiği bu haciz sistemini ikinci el araç satıcılarına da açarsak esnafa çok büyük bir kolaylık sağlanmış olur” dedi.

Galericilik meslek olacak

Özgener’in isteğine karşılık olarak bakan Tüfenkci; “Noterler Birliği ile bu konuda çalışmalarımızın sonuna geldik ve çok kısa bir süre sonra bu sistemi ikinci el otomobil satıcılarının kullanımına açacağız. Böylece onlar da alacakları araç üzerinde haciz olup olmadığını kontrol edebilecek. Ayrıca artık her önüne gelenin araç satışı yapamayacağı bir sistemi başlattık. Buna göre Oto Galericilik bir meslek oldu. Bu mesleği yapabilmeleri için de belli koşulları sağlamaları ve bazı mükellefiyetleri yerine getirmelerini gerekiyor. Yaptığımız bu yeni düzenleme ile galerici esnafı da rahat bir nefes alacak” dedi.

Hiç yorum yok