SON DAKİKA

Başkandan açıklama:‘'Çiğ süt fiyatları artmalı''


Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. Dünya Okul Süt Günü çerçevesinde süt tüketiminin özendirilmesi amacıyla çeşitli okullarda süt dağıtımı yapılması sağlanacak ve çocuklara sütün beslenmedeki önemi ile ilgili bilgiler verilir.

Dünya süt gününde Türkiye'nin süt üretiminde Konya'dan sonra 2. sırada yer alan İzmirli üreticilerin aklında ise tek bir soru var:Üretilen çiğ sütün satış fiyatı artacak mı?


Başkandan açıklama:Çiğ süt fiyatları artırılmalı

Sütün, hayvancılık sektörünün de en önemli lokomotif ürünü olduğunu vurgulayan Bayraktar, ‘'2017 yılında ülkemizde toplam 20,7 milyon ton süt üretilmiştir.Süt üretiminde arz fazlasının önüne geçmek için tüketim ve ihracat arttırılmalıdır'' dedi. Süt hayvancılığının, et hayvancılığının temeli olduğuna işaret eden Bayraktar, ‘'Ana varsa dana vardır. Et hayvancılığının materyalini süt hayvancılığı sağlamaktadır.Üretici 1 litre süt sattığında en az 1,5 kilogram yem alabilmeli. Buna göre üreticinin eline litrede 1 lira 89 kuruş geçmeli. Üreticinin sattığı sütün ülke ortalaması litrede 1 lira 38 kuruş. Litresi 1 lira 5 kuruştan süt satılan illerimiz bile vardır. Çiğ süt fiyatları artırılmalı'' diye konuştu.Bakandan prim müjdesi

Geçtiğimiz hafta çiğ süt üreticilerine ödenen destekleme primine seçim zammı yapıldığı açıklandı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) toplantısından çıkarken üreticilere ödenen çiğ süt primini artırdıklarını söyledi. Fakıbaba, Başbakan Binali Yıldırım ile görüştükten sonra artan yem fiyatlarına karşı üreticiyi korumak amacıyla çiğ süt primini sıcak süt için litre başına 5 kuruş, soğut süt için 10 kuruş ve örgütlü üreticilere ise soğuk süt için litre başına 12 kuruş prim ödenmesine karar verdiklerini söyledi.

Hiç yorum yok