SON DAKİKA

Milletvekili aday adayı Mehmet Birlik Tarımın Reçetesini yazdıCHP’den milletvekili aday adayı olan Ödemiş eski İlçe Başkanı Mehmet Birlik, “Tarımla uğraşanlar çok zor durumda. Tarımın kurtulması için kooperatifleşmek şart” dedi.

O, ‘İzmir’de tarım’ denilince akla gelen ilk isimlerden… 1971 yılında, henüz 22 yaşında askerden geldikten sonra çiftçilikle uğraşan babasına, “Ben artık tütün ekmeyeceğim. Bundan sonra patates, pamuk ve karpuzla” uğraşacağım diyerek adeta bir köyün kaderini değiştirdi. Ödemiş Yeni Köy’de köylülerin kooperatif çatısı altında birleşmesini sağladı. Devlet desteğiyle köyüne su getirdi ve bu sayede üretimi artırdı.

PARTİNİN HER KADEMESİNDE GÖREV ALDIM

47 yıllık CHP’li, ömrünü tarıma adayan Mehmet Birlik, partisinden milletvekili aday adaylık başvurusunda bulundu. Listeyi girip seçilmesi halinde hayata geçirmek istediği projeleri anlattı. Birlik, CHP’nin farlı kademelerinde görev aldığını belirterek, “İlçe yöneticiliği, il genel meclisi üyeliği ve ilçe başkanlığı görevlerinde bulundum. Ben tarım kökenlik bir ailenin çocuğuyum. Doğma, büyüme Ödemişli’yim. Babam tütüncülük yapıyordu. 22 yaşında askerden geldim. Babama, ‘Sulu tarıma geçeceğim’ dedim. Pamuk, patates ve karpuz ekimlerine başladım. Traktör aldım. Hayatım hep çiftçilikle geçti. Hala devam ediyor. Pamuk ekimi ve ticaretini yapıyorduk. Ancak pamuk öldü! Çiftçi kökenli olduğum için patatese yöneldik. Patatesi hem üretiyoruz hem de satıyoruz. Sadece üretmek yetmiyor. Bu ürünlerin satılması, pazarlanması çok önemli” dedi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE TÜKETİM KÖYLERDE ÜRETİM KOOPERATİFLERİ

Tarımın kalkınması için kooperatifleşmenin şart olduğunu belirten CHP 2. Bölge milletvekili aday adayı Mehmet Birlik, şunları söyledi: “Büyükşehirlerde tüketim kooperatifleri kuracağız. Büyük marketler gibi insanların kendi marketleri olmasını istiyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. İyi tarım uygulamasıyla büyük firmalar bizlerden ürünlerini alıyor. Bunu ülke geneline yaymamız gerekiyor. Ben üreticinin malını alıyorum. İnsanlar beni gördüklerinde, boynuma sarılıyor. Çünkü biliyor ki malını alıp satacağım. İzmir’de tarım çok kötü durumda. Kooperatifleşmek lazım. Devlet desteklemiyor. AKP iktidarı tarımı desteklemiyor. Hayvancılığın geldiği durum ortada…İthal et çare değil. Türkiye’nin ürettiği pamuk 550 bin ton civarındaydı. Şimdi 50 bin tona düştü. Artık ithal pamuk geliyor. Ege’de 500 bin aile bu pamuk çiftçiliğinden ekmek yiyordu. Bunlar büyükşehrin varoşlarında iş bekliyorlar. Biz bu sorunların bitirmek için yola çıktık. Köyde üretim kooperatifleri şehirlerde tüketim kooperatifleri kuracağız. Şimdi siz gidip alışverişi büyük marketlerden yapıyorsunuz. Neden kendi kooperatifinden aynı malı almayasın?”

CHP İKTİDARINDA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ! 

Birlik, Hollanda’da tarımın yüzde 96’sının kooperatiflerin elinde olduğunu anlattı. Türkiye’ye bir Rus firmasının gelip 50 bin ton patates istediğinde bunu kimsenin veremediğini belirten CHP’li Birlik, “Aynı Rus firma Hollanda’ya gittiğinde 100 bin ton patates alabiliyor. Çünkü kooperatifleşme var. 24 Haziran’da CHP’nin iktidarıyla birlikte bu sorunlara çözümleri getireceğiz. Çünkü sorunları ve çözüm yollarını biliyoruz”dedi

Hiç yorum yok